Szkoła Wajdy w Gdyni

Konferencja Szkoły Wajdy
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

7 czerwca w Multikinie w Gdyni odbyła się konferencja prasowa „Szkoła Wajdy/ Studio Wajdy” zorganizowana z okazji 10-lecia Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. W spotkaniu udział wzięli: założyciele Szkoły: Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej Marion Döring, dyrektor Szkoły Wajdy Katarzyna Ślesicka, kierownik Działu Produkcji Szkoły Wajdy Joanna Szymańska i reżyserka Norah McGettigan. Konferencję poprowadziła Magdalena Sendecka.

 

Andrzej Wajda opowiedział jak doszło do powstania Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej. – My jako ludzie kina w dawnych czasach braliśmy na siebie odpowiedzialność i to pozostało. Tego uczyła szkoła filmowa w Łodzi. (…) Po zmianach ustrojowych w Polsce zabrakło takiego miejsca, gdzie byłaby bezinteresowna wspólnota ludzi kina. I dlatego z Wojciechem Mraczewskim pomyśleliśmy, że dobrze byłoby stworzyć właśnie takie miejsce – mówił Andrzej Wajda. Szkoła powstała także po to, aby doprowadzić do aktywnej współpracy z młodymi filmowcami z zachodu i wschodu Europy.

 

Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy funkcjonuje m.in. dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz pogratulowała założycielom szkoły okrągłego jubileuszu. – Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy wykonuje pracę, której nie ma w pozostałych szkołach filmowych w Polsce. Jest to nowy model szkolnictwa, który zajmuje się absolwentami (…). To miejsce, gdzie wylęgają się najlepsze projekty filmowe. W Szkole Wajdy przez te 10 lat ukształtowało się całe nowe pokolenie, które dzisiaj wchodzi do kin przebojem. Jesteśmy dumni z tej szkoły, która jest znana dzięki swoim absolwentom także za granicą – mówiła Agnieszka Odorowicz.

 

Patronem Szkoły Wajdy, od samego początku jej istnienia, jest Europejska Akademia Filmowa. – Kiedy dowiedziałam się, że Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski zakładają szkołę, nie było mowy, żeby się w to nie zaangażować. Dla młodych absolwentów szkół filmowych jest potrzebna ścieżka rozwoju i osoby wspierające, żeby mogli się dalej rozwijać. W tej szkole jest idealna ku temu okazja– zapewniała Marion Döring. Przypomniała również, że film dokumentalny „Paparazzi” w reżyserii Piotra Bernasia, wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej podczas 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Wojciech Marczewski, który zakładał szkołę razem z Andrzejem Wajdą, podkreślił, że od samego początku miała być pomostem dla studentów, którzy wchodzą do zawodu. – Najważniejszą rzeczą w Szkole Wajdy jest rozwijanie projektu, dyskutowanie z kolegami i z wykładowcami, co trwa rok czasu. Są również realizowane co najmniej dwie sceny ze scenariusza. Dzięki temu autor może sprawdzić jak może wyglądać jego film. To jest rodzaj laboratorium, które ma przygotować młodych filmowców do dalszych, samodzielnych działań, decyzji – mówił Wojciech Marczewski.

 

Absolwenci Szkoły Wajdy zaczynają w sposób znaczący być widoczni na ekranach. W tym roku w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazły się aż cztery filmy, które były rozwijane w Szkole Wajdy: „Daas” Adriana Panka, „Ki” Leszka Dawida, „Lęk wysokości” Bartka Konopki i „Wymyk” Grega Zglińskiego. Te filmy przeszły przez międzynarodowy projekt Ekran, który kładzie bardzo duży nacisk na reżyserię. Oprócz czterech obrazów w Konkursie Głównym w Konkursie Młodego Kina znalazły się też filmy zrealizowane we współpracy z programem „30 minut”: „Glasgow” Piotra Subbotki i „Urodziny” Macieja Sobieszczańskiego.

Dyrektor Szkoły Wajdy Katarzyna Ślesicka opowiedziała o programie dla producentów kreatywnych. – Postanowiliśmy, po przyjrzeniu się co dzieje się w polskiej kinematografii, wypełnić lukę w edukacji. Kształceni są w Polsce kierownicy produkcji, natomiast nie bardzo jest gdzie się nauczyć produkcji filmowej. Producent stał się w dzisiejszych czasach bardzo ważną osobą w całym procesie powstawiania filmu a nie zawsze jest do tego dobrze przygotowany. Szkoła Wajdy stworzyła więc program, który daje podstawy orientacji w narzędziach finansowych a także uczy jak być partnerem reżysera, czytania tekstu i innych kreatywnych aspektów związanych z realizacją filmu.

 

Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy ciągle się rozwija. W najbliższym czasie ma powstać jej filia w Żyrardowie. – Miasto Żyrardów zwróciło się do nas z propozycją stworzenia tam szkoły. (…)To jest dobre miejsce, w którym uczniowie znajdą dobre tematy do filmów. Tam będzie przestrzeń do prowadzenia warsztatów i prowadzenia „Przedszkola Filmowego” – mówił Wojciech Marczewski.

Na konferencji obecna była także reżyserka, absolwentka Szkoły Wajdy, Norah McGettigan, która będzie reżyserować film pełnometrażowy produkowany przez Szołę. – To będzie koprodukcja polsko-irlandzka. Zaczęłam nad tym filmem pracować razem z Wojciechem Marczewskim i Andrzejem Wajdą w ramach programu Ekran w 2007 roku – mówiła reżyserka. Producentem filmu „Sanctuary”, opowiadającego historię mężczyzny, który traci żonę, będzie Joanna Szymańska, kierownik Działu Produkcji w Szkole Wajdy. – Przygotowania już trwają. Zdjęcia zaczną się w lipcu w Irlandii. Budżet filmu wynosi około 6 mln złotych. Debiut Nory wsparł również Polski Instytut Sztuki Filmowej kwotą 1,8 mln złotych. Jesteśmy na etapie preprodukcji. Jutro zaczynamy castingi w Warszawie – opowiadała Joanna Szymańska. Główną rolę w filmie zagra Jan Frycz.

 

Po dziesięciu latach istnienia szkoły nadszedł czas na pewnie zmiany. Jedną z nich ma być utworzenie Studia Wajdy, które umożliwi realizację dużych i ambitnych projektów filmowych. – Otwarcie Studia Wajdy jest naturalną kontynuacją tego, co dzieje się w Szkole już od kilku lat. Produkujemy filmy nie tylko w ramach programów jako ćwiczenia edukacyjne, ale produkujemy je jako niezależny producent. Teraz będzie się to odbywało pod szyldem Studia – mówiła Katarzyna Ślesicka. Obok dokumentów i animacji, w Studiu będą realizowane również pełnometrażowe filmy fabularne.

 

Oprócz pokazów filmów zrealizowanych przy wsparciu Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, podczas festiwalu można oglądać wystawę „Szkoła Wajdy – Szkoła Plakatu”, na której są prezentowane najlepsze plakaty filmowe szkoły z ostatnich lat.

 

Paulina Bez

 

07.06.2011