Konferencja twórców filmu „Ostatnia rodzina”

– Na przestrzeni ponad czterech lat przeczytałem chyba ze 140 scenariuszy, szukając materiałów na debiut fabularny. Dopiero ten wzbudził we mnie takie emocje, nie dlatego, że jest to historia Beksińskich, tylko dlatego, że jest tam o wiele więcej niż tylko ta historia – mówił na konferencji reżyser filmu Jan P. Matuszyński.

W konferencji wzięli udział: reżyser filmu Jan P. Matuszyński, scenarzysta Robert Bolesto, kierownik Mazowieckiego Funduszu Filmowego Anna Spisz, prezes zarządu firmy Lightcraft Piotr Galon, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach oraz aktorzy Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna i Dawid Ogrodnik.

Doskonały materiał na film

– Historia Beksińskich intrygowała mnie od dawna, podobnie jak wielu innych twórców filmowych. Będąc w podstawówce, pierwszy raz miałem kontakt z twórczością Beksińskiego w Muzeum w Sanoku i zostało mi to w głowie. Czułem, że ten temat jest fajnym materiałem na film, natomiast dopiero, gdy spotkałem się z Robertem Bolesto, przeczytałem jego scenariusz i okazało się, że myślimy podobnie zdecydowałem, że chcę, żeby to był mój debiut fabularny. Naszym założeniem od początku było też to, że nie chcemy robić biografii – opowiadał na konferencji reżyser.

Scenariusz ze stypendium PISF

– Scenariusz zacząłem pisać w 2003 roku jako sztukę teatralną, która zresztą nie powstała. Po śmierci Zdzisława bardziej myślałem o scenariuszu filmowym, zacząłem go pisać w ramach stypendium PISF w 2009 roku. W 2010 roku był już gotowy. Nad obecną wersją scenariusza pracowaliśmy później z Jankiem i Leszkiem, ale ostateczna wersja nie różni się aż tak bardzo – opowiadał scenarzysta Robert Bolesto. Warto zwrócić uwagę, że w 2010 roku scenariusz „Ostatniej rodziny” dostał się do finału konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (obecnie Script Pro).

W poszukiwaniu producenta

– Historia tego, jak trafił do mnie scenariusz jest niezwykła. Pamiętam, jak w maju ubiegłego roku obejrzałem „Deep love” na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film zrobił na mnie ogromne wrażenie, a następnego dnia rano dostałem propozycję spotkania się z Jankiem i porozmawiania o filmie „Ostatnia rodzina”. Przy przygotowywaniu do filmu nie chodziło tylko o to, żeby film miał pełne finansowanie, żeby powstał, żeby zrealizowała się wizja artystyczna, ale chodziło też o to, żeby zebrać wokół tego filmu ludzi, dla których Beksińscy byli ważni. To się udało. Dodatkowo niezwykle ważnym elementem tego filmu jest muzyka. Myślę, że utwory muzyczne, które usłyszymy w filmie to będzie wielka niespodzianka – mówił producent filmu Leszek Bodzak. „Ostatnia rodzina” jest drugim filmem fabularnym produkowanym przez Aurum Film po „Carte Blanche”.

28 lat rodziny Beksińskich

– Rama czasowa – 28 lat rodziny Beksińskich w Warszawie, kiedy mieszkali na osiedlu Służew nad Dolinką – narzuca pewne konkretne elementy. Kluczowi są aktorzy, ale również te dwa mieszkania, które mieszczą się niby tak blisko, bo dzieli je raptem 500 metrów, a tak daleko. To jest jeden z kluczowych elementów, który rzutuje na formę i sposób opowiadania tej historii – zdradzał reżyser podczas konferencji.

Koproducenci o pracy przy filmie

– Mazowiecki Fundusz Filmowy już od 5 lat wspiera projekty związane z naszym regionem. Projekt filmu „Ostatnia rodzina” został bardzo wysoko oceniony przez naszych ekspertów. Kwestie artystyczne, scenariusz, wspaniała obsada, jak również to, że film jest w całości realizowany w województwie mazowieckim wpłynęło na naszą decyzję włączenia się w ten projekt – mówiła Anna Spisz.

– Praca przy filmie jest dużym wyzwaniem. Robimy wyjątkową rzecz, bo na hali nie będzie greenów, tylko wyświetlamy z rzutników obraz wcześniej przygotowany. Jest to dość duże przedsięwzięcie i mamy nadzieję, że efekt spełni oczekiwania reżysera i operatora. Przy projekcie pracuje z nami Norman Leto, który w ostatnich latach współpracował z Beksińskim, odwiedzał go. Przy naszym projekcie nadzoruje efekty i odtwarza w świecie cyfrowym klimat tamtych lat – opowiadał Piotr Galon.

Olbrzymia ilość materiałów o Beksińskim

– To jest trudne do wyobrażenia, że w jednym człowieku mogła zmieścić się taka ilość talentów. To jest fascynujący człowiek, dysponujemy ogromną liczbą materiałów, ale ten nadmiar może być niebezpieczny dla aktorów, którzy muszą dokonać syntezy i wykreować jakąś postać – dodał dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach.

Aktorzy o swoich rolach

– Takich kobiet, jak Zofia Beksińska już nie ma. To była osoba, która miała swoje plany ale w pewnym momencie zdecydowała o całkowitym oddaniu się mężowi. Dla mnie ona była wcieleniem czystej filozofii stoickiej, ale za swój wybór musiała zapłacić pewną cenę – opowiadała o swojej postaci odtwórczyni Zofii Beksińskiej Aleksandra Konieczna.

– Po przeczytaniu scenariusza odetchnąłem z ulgą, że wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, co przychodzi mi łatwo. Dlatego cieszę się na to wyzwanie. Należę do tych, którzy w głęboki sposób przeżywają lub przeżywali malarstwo Beksińskiego. Zdzisek był człowiekiem bardzo złożonym, głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, kim jest. Bardzo ważna w pracy nad rolą, była dla mnie książka Piotra Dmochowskiego pt. „Zmagania Beksińskiego”, gdzie znajduje się analiza osoby Beksińskiego – mówił odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego Andrzej Seweryn.

W postać Tomasza Beksińskiego wcieli się Dawid Ogrodnik.

O filmie

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu „Ostatnia rodzina” jest Jan P. Matuszyński, autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Film produkuje Aurum Film, koproducentami są Mazowiecki Fundusz Filmowy, HBO i Lightcraft. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, charakteryzację do filmu przygotowuje Tomasz Matraszek, scenografię Jagna Janicka, a za kostiumy odpowiedzialna się Emilia Czartoryska. W głównych rolach występują: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Dystrybutorem filmu jest firma Kino Świat. Początek zdjęć zaplanowano na 28 września. Premiera filmu planowana jest na jesień 2016.

25.09.2015