Konferencja "Uwolnić archiwum"

13 czerwca w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się V edycja konferencji Cyfrowa Kultura pod hasłem „Uwolnić archiwum”.

Wpływ technologii na kulturę

Celem konferencji jest przedstawienie wpływu technologii informatycznych na funkcjonowanie instytucji kultury. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone problematyce udostępniania cyfrowych treści nowymi kanałami, które pojawiają się wraz z rozwojem Internetu. Prowadzona będzie również dyskusja na temat budowania popytu na szeroko rozumianą „cyfrową kulturę”. Formuła konferencji opiera się na dwóch równoległych blokach tematycznych, z których jeden będzie skierowany do przedstawicieli kadry zarządzającej instytucjami oraz do animatorów projektów digitalizacyjnych, a drugi do osób odpowiedzialnych za informatyczny obszar funkcjonowania instytucji.

Nowe modele udostępniania dziedzictwa

Uczestnicy Cyfrowej Kultury będą mogli poznać bazy projektów digitalizacyjnych, innowacyjne modele udostępniania dziedzictwa kultury, wysłuchać prezentacji najbardziej interesujących projektów realizowanych w ramach programu Kultura+, dowiedzieć się, jak urządzenia mobilne wpływają na sposób korzystania z dóbr kultury, czy wziąć udział w warsztatach technologicznych.

Specjaliści o nowoczesnych technologiach

Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej zaprezentuje projekt digitalizacyjny filmów Juliana Antonisza i opowie o międzyinstytucjonalnej współpracy w ramach wystawy „Antonisz. Technika jest dla mnie rodzajem sztuki”. Specjaliści IBM przedstawią zagadnienia związane z Social Business, zintegrowaną strukturą informatyczną, czy swoimi projektami dla zagranicznych instytucji. Wśród prelegentów konferencji pojawią się m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Filmoteki Narodowej, IBM, Instytutu Książki, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytutu Sobieskiego, Onet Technologie, Digital Center.

Warsztaty „Uwolnić archiwum”

W tym roku Filmoteka Narodowa po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia. Konferencji towarzyszyć będą warsztaty odbywające się pod hasłem głównym całego wydarzenia – „Uwolnić archiwum”. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Wysocka z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej. Ich celem będzie wspólna analiza obecnego stanu ilości zbiorów udostępnianych online i popytu na tego rodzaju zbiory. Analiza powstanie w oparciu o ankietę, która zostanie wcześniej wysłana do instytucji i prywatnych organizacji w Polsce i za granicą, mających wieloletnie doświadczenie w udostępnianiu archiwów online.

Pokaz filmów „Prawo i pięść” i „Warszawa 1935”

Na zakończenie konferencji Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej zaprasza na specjalną projekcję zdigitalizowanego filmu „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, którą poprzedzi pokaz produkcji studia Newborn „Warszawa 1935” Tomasza Gomoły w wersji 3D.

Bezpłatny udział

Udział w konferencji jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. W celu dokonania rejestracji należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie:

www.ibm.com/midmarket/pl/pl/cyfrowakultura2013.html.

 

Informacja prasowa

11.06.2013