Konferencja z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy

W dniach 5-6 czerwca w Krakowie odbędzie się dwudniowa konferencja zorganizowana z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

Program konferencji

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy spotkają się z Andrzejem Wajdą i wezmą udział w specjalnym oprowadzaniu kuratorskim po wystawie jego szkiców, która do 31 sierpnia jest prezentowana w Muzeum Manggha. Kuratorką wystawy jest Anna Król. Zebrani wysłuchają wykładów i analiz filmoznawczych zaprezentowanych przez wybitnych specjalistów z całego kraju. Tematyczne wykłady związane z Mistrzem wygłoszą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Joanna Walaszek, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski oraz prof. dr hab. Jacek Purchla.

Drugi dzień konferencji zostanie podzielony na tematyczne panele: „Filmy Andrzeja Wajdy i historia”, „Andrzej Wajda, reżyser teatralnych wydarzeń”, „Andrzej Wajda w przestrzeni wizualnej”. Wśród poruszonych wątków pojawią się m.in.: „Reprezentacja historii w trylogii Człowiek z marmuru – Człowiek z żelaza – Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Ciało w filmach Andrzeja Wajdy”, „Teatr śmierci Kantora i Wajdy” oraz „Bogini niecenzuralna. Transgresje figury Polonii w wyobraźni wizualnej Andrzeja Wajdy”. Dwudniowe spotkanie środowiska akademickiego i filmowego będzie bogate nie tylko w możliwości nawiązania współpracy ze specjalistami, ale również nawiązania kontaktów z osobami zainteresowanymi filmem.

Obchody 90. urodzin reżysera

Uroczysta sesja naukowa uświetnia obchody dziewięćdziesiątych urodzin wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy. Merytoryczny nadzór nad wydarzeniem sprawować będzie profesor Tadeusz Lubelski. W trakcie sesji  zostaną zaprezentowane wielorakie konteksty bogatej twórczości Andrzeja Wajdy. 

Weź udział w konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja online na stronie www.konferencjawajda90.pl rozpocznie się w poniedziałek (23 maja). Liczba uczestników ograniczona.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konferencji są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Uniwersytet Jagielloński oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a partnerami: Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Międzynarodowe Centrum Kultury i Filmoteka Narodowa.

Informacja prasowa 

20.05.2016