"Konfident" po zdjęciach

W poniedziałek 8 marca na lotnisku w Toruniu padł ostatni klaps na planie „Konfidenta” w reżyserii Rafała Kapelińskiego. W filmie zagrali m.in. Wiesław Sławik, Kazimierz Mazur, Andrzej Szopa, Andrzej Szewczak i Bogumiła Murzyńska. Zdjęcia robił Paweł Dyllus. Kierownikiem produkcji jest Piotr Ledwig.

 

Scenariusz filmu, autorstwa Kapelińskiego, jest parabiograficzny i opiera się luźno na wydarzeniach, ktore rozegrały się w najbliższej rodzinie reżysera po opublikowaniu „listy Wildsteina”. Obraz ma dotykać codzienności, która decyduje o jakości życia. Poruszy uniwersalne tematy: prawda, kłamstwo, miłość, samotność. Ale pojawią się też wątki polityczne.

 

To bardzo smutna komedia w nostalgicznym tonie. Z dużą dozą groteski, a to za sprawą obecnej w niej polityki. – mówi reżyser. Jest to dla mnie eksperyment, był to również najtrudniejszy film, który do tej pory zrobiłem. Był sporym wyzwaniem dla całej ekipy i dla mnie osobiście. Naszym celem jest teraz pokazanie filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Rafał Kapeliński ma już na swoim koncie nagradzane produkcje niezależne: „Emilka płacze” i „Ballada o Piotrowskim”. Jest absolwentem Londyńskiej Szkoły Filmowej i stypendystą europejskiego programu Cinefondation Residence dotowanego przez festiwal filmowy w Cannes (2009).

 

„Konfident” powstaje w ramach programu „30 minut” Studia Munka, koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem wykonawczym i koproducentem jest Aurora Film Production. Film powstaje przy wsparciu Fundacji Tumult, Piramida Film, Mastershot Studio.

09.03.2010