"Kongres" we włoskich kinach

12 czerwca 2014 na ekrany włoskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana.

Włoska premiera 12 czerwca

Film „Kogres” w reżyserii Ariego Folmana wejdzie na ekrany włoskich kin 12 czerwca 2014. Włoskim dystrybutorem obrazu jest firma Wider Films. 20 lutego „Kongres” wszedł na ekrany kin na Słowacji

Kongres futurologiczny

 

Scenariusz filmu powstał na podstawie utworu Stanisława Lema „Kongres futurologiczny”, wydanego po raz pierwszy w 1971 roku. Film opowiada historię aktorki (Robin Wright), która podpisuje kontrakt z wytwórnią filmową na sprzedaż swej tożsamości. Dzięki temu studio będzie mogło wykorzystywać niestarzejący się wizerunek aktorki w kolejnych produkcjach. 20 lat później kontrakt z aktorką ma być renegocjowany. Sytuacja jednak całkowicie się zmieniła. Studio zostało kupione przez koncern farmaceutyczny, który chce tożsamość aktorki przerobić na lek wprowadzony do sprzedaży na całym świecie.

Nowy film Ariego Folmana

Ari Folman jest autorem animowanego filmu dokumentalnego „Walc z Baszirem” (2008), pokazanego w Konkursie Głównym w Cannes i nagrodzonego m.in. statuetką Złotego Globu. Jego najnowsze dzieło jest połączeniem filmu fabularnego i animacji. Autorem zdjęć jest polski operator Michał Englert. Główne role zagrały międzynarodowe gwiazdy: Robin Wright, Harvey Keitel, Paul Giamatti, Danny Huston, Jon Hamm, Francis Fisher, Sami Gayle, Kodi Smit-McPhee. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpowiada David Polonsky, który współpracował z Ari Folmanem przy „Walcu z Baszirem”. Głównym animatorem filmu jest Yoni Godman.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

„Kongres” jest międzynarodową koprodukcją, w której udział biorą Opus Film (Polska), Pandora Film (Niemcy), Bridgit Folman Film Gang (Izrael), ARP Selection (Francja), Entre Chien et Loup (Belgia), Paul Thiltges Distribution (Luxemburg). Film jest współfinansowany m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Śląski Fundusz Filmowy. Animacja została zrealizowana w Orange Studio z Bielska-Białej. Agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma The Match Factory.

Europejska Nagroda Filmowa i światowa premiera w Cannes

 

„Kongres” w reżyserii Ariego Folmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2013 dla Najlepszego Filmu Animowanego Światowa premiera filmu odbyła się podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. „Kongres” otworzył sekcję Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight). Film wszedł na ekrany polskich kin 13 września 2013. Polskim dystrybutorem „Kongresu” jest Gutek Film.

 

Paulina Bez

02.06.2014