Koniec I etapu zdjęć do filmu „Pokot”

– Nasz film mógłby się nazywać: To nie jest film dla starych kobiet – wyjawiła reżyserka, która rozpoczęła na Dolnym Śląsku zdjęcia do swojego najnowszego filmu.

Koniec pierwszego etapu zdjęć

Zakończył się pierwszy etap zdjęć do najnowszej produkcji Studia Filmowego TOR pt. „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. „Pokot” powstaje na podstawie scenariusza, opartego na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jak zapowiadają twórcy będzie to historia kryminalna utrzymana w ironicznym tonie braci Coen i osadzona w odrealnionym świecie, który w niektórych może obudzić skojarzenia z ostatnimi filmami Wesa Andersona. Prace na planie ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk zostały podzielone na trzy etapy – letni, jesienny i zimowy. Międzynarodowa koprodukcja będzie powstawała między innymi w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

Reżyserka o filmie:

– Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy “jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne (które niewątpliwie w książce jest zawarte) było całkowicie oczywiste. Zawsze możemy myśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie bohaterki, którą poraża alergia na światło… Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, bohaterki książki JM Coetze – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii, wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat.

Główne postacie przedstawione w tej historii będą wyraziste, żywe, oryginalne. Zależy mi, by istniały one niemal równoprawnie do głównej bohaterki, by każda niosła swoją tajemnicę, by co i rusz ogarniały nas wątpliwości co do ich roli w popełnianych zbrodniach.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film powstaje w polsko-niemiecko-czesko-szwedzkiej koprodukcji. Scenarzystkami filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, a za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, po stronie szwedzkiej obraz koprodukuje Chimney. W filmie zagrają między innymi: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot i Katarzyna Herman. „Pokot” powstaje ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: ifilm, SF TOR

07.07.2015