"Koniec świata" nagrodzony na Hot Springs

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk otrzymał nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w konkursie międzynarodowym 24. festiwalu Hot Springs w USA. Dzięki wygranej film może ubiegać się o nominację do Oscara.

„Koniec świata”

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Film Moniki Pawluczuk najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym

„Koniec świata” otrzymał na 24. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Springs w USA nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w konkursie międzynarodowym. Dzięki wygranej film może ubiegać się o nominację do Oscara.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserką i autorką scenariusza jest Monika Pawluczuk, autorka nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego „Kiedy będę ptakiem”. „Koniec świata” został wyprodukowany przez Wajda Studio w koprodukcji z Telewizją Polską, Urzędem Miasta Łodzi oraz Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film. Produkcja otrzymała wsparcie firmy Trailer & More oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda specjalna jury dla Hanny Polak

Podczas festiwalu Hot Springs Nagrodę Specjalną Jury (Special Jury Recognition Award) dla filmu dokumentalnego otrzymała Hanna Polak za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Nadejdą lepsze czasy”. Film walczy o nominację do Nagrody Akademii, a jego starania można finansowo wesprzeć przez platformę Kickstarter.

Źródło informacji: Polish Docs

19.10.2015