„Koniec Świata w Dolinie Łez” na Docs Barcelona

16 maja w Barcelonie rozpoczęła się XXI edycja festiwalu filmów dokumentalnych Docs Barcelona. Podczas pitchingu zostanie zaprezentowany współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projekt filmu dokumentalnego Jarosława Wszędybyła „Koniec Świata w Dolinie Łez”. Wydarzenie potrwa do 27 maja.

„Koniec Świata w Dolinie Łez” na Speed Meetings w Barcelonie

Projekt filmu dokumentalnego „Koniec Świata w Dolinie Łez” spotkał się z dużym zainteresowaniem europejskich festiwali. Historia ostatniej europejskiej wioski trędowatych zostanie zaprezentowana najważniejszym europejskim dystrybutorom, agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwalowym i nadawcom telewizyjnym podczas sesji pitchingowej prestiżowego festiwalu Docs Barcelona.

Docs Barcelona to impreza uznawana za jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie europejskiego dokumentu. Oprócz konkursów i pokazów pozakonkursowych w ramach festiwalu odbędzie się pitching projektów filmów dokumentalnych znajdujących się w fazie produkcji. Wśród projektów zakwalifikowanych na tegoroczny pitching znalazł się „Koniec Świata w Dolinie Łez” reżyserowany przez Jarosława Wszędybyła i produkowany przez Przemysława Miękinię ze studia Before My Eyes.

„Koniec Świata w Dolinie Łez” jest jedynym polskim i zaledwie jednym z trzech projektów ze wschodniej Europy, które zyskały uznanie festiwalowych selekcjonerów i zakwalifikowane zostały do grupy czterdziestu projektów z całego świata, które zostaną zaprezentowane przedstawicielom światowej branży filmowej podczas tegorocznej edycji barcelońskiego pitchingu.

„Koniec Świata w Dolinie Łez”

„Koniec Świata w Dolinie Łez”, fot. Michał Gruszczyński

„Koniec Świata w Dolinie Łez” opowiada o mieszkańcach rumuńskiej osady Tichilesti, ostatniej wioski trędowatych w Europie, miejscu, które na przestrzeni minionych kilkudziesięciu lat, wykreślone ze światowych map, było świadkiem niebywałych ludzkich dramatów. W zamierzeniu twórców film ma być uniwersalną opowieścią o człowieku i człowieczeństwie, przemawiającą w imieniu wszystkich dyskryminowanych i wykluczonych poza nawias społeczeństwa.

Rumuńskim partnerem produkowanego przez Before My Eyes filmu Jarosława Wszędybyła jest producent nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Pozycji dziecka” Parada Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pełna lista projektów dostępna jest na stronie: www.docsbarcelona.com/en/docsbarcelona-2018/industry/speed-meetings-2018/#citem_fcf4-211b.

Informacja prasowa


22.05.2018