„Koniec świata” z nagrodą na DocuDays UA

Produkcja Wajda Studio „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk, otrzymała główną nagrodę w konkursie krótkometrażowym podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka DocuDays UA w Kijowie.

Główna nagroda dla „Końca świata”

Jury festiwalu DocuDays UA przyznało filmowi główną nagrodę, uzasadniając w werdykcie:  

„To obraz pełen naturalnej intuicji. Emocjonalny, wyważony, świetnie skonstruowany film opowiada o samotności i tęsknocie, trosce i uczuciu oraz odwadze w miejskiej codzienności, mówiąc przy tym wyraźnym głosem o przemianie możliwej dzięki człowieczeństwu i umiejętności słuchania”.

Kolejna nagroda dla dokumentu

Nagroda na DocuDays UA to kolejne, już 8. wyróżnienie dla filmu Moniki Pawluczuk, który w październiku 2015 r. zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Hot Springs w Stanach Zjednoczonych i tym samym tzw. kwalifikator oscarowy. Od tamtej pory film może zostać zgłoszony do Nagród Akademii Filmowej w kategorii krótkometrażowego dokumentu.

Światowa premiera dokumentu odbyła się na Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentu Hot Docs. Film brał również między innymi udział w 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. W listopadzie 2015 r. znalazł się w selekcji prestiżowego DOC NYC – największego amerykańskiego festiwalu kina dokumentalnego. W grudniu 2015 r. „Koniec świata” otrzymał Grand Prix na festiwalu Żubroffka „Za niesamowite i mistrzowskie stworzenie wspólnej przestrzeni miasta, mozaikę ludzkich emocji i losów, gdzie koniec świata też może być początkiem”.

W połowie marca 2016 r. „Koniec świata” zdobył II Nagrodę i Nagrodę Publiczności Konkursu Międzynarodowego Poznań Open międzynarodowego festiwalu Short Waves.

Na początku kwietnia produkcja Wajda Studio zostanie zaprezentowana na American Documentary Film Festival w Palm Springs.

O filmie

Film Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej, podobnej do wielu innych, nocy. W dużym mieście nękani samotnością ludzie chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna.

Na podstawie informacji prasowej

04.04.2016