"Koniec widzenia" w Cannes!

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film krótkometrażowy „Koniec widzenia” w reżyserii Grzegorza Mołdy znalazł się wśród 9 filmów z całego świata, które powalczą o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 70. MFF w Cannes.

Do tegorocznego Konkursu Filmów Krótkometrażowych nadesłano ponad 4840 filmów. Produkcje w tym konkursie oraz sekcji Cinéfondation ocenia w tym roku jury pod przewodnictwem rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu. Przedstawiciele festiwalu do Konkursu wybrali 9 produkcji (8 fabuł i 1 animację) – to filmy z krajów takich jak Iran, Finlandia, Francja, Chiny, Kolumbia, USA, Szwecja i Wielka Brytania. Polskie kino reprezentować będzie krótkometrażowy film fabularny „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy, zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej i współfinansowany przez PISF. „Koniec widzenia” jest filmem dyplomowym.

Polski film w Cannes

Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia. Marta znajduje się w sytuacji bez wyjścia. W filmie zagrali m.in.: Zofia Domalik, Juliusz Chrząstowski, Eryk Kulm, Szymon Sędrowski, Maciej Wizner, Rafał Kozok, Krzysztof Suszek, Łukasz Proch, Adam Cybulski i Paweł Podolski. Autorem scenariusza jest również Grzegorz Mołda. Autorem zdjęć jest Maciej Miller, za muzykę odpowiada Mikołaj Szatko. Za montaż filmu odpowiada duet Piasek & Wójcik – studenci V roku Szkoły Filmowej w Łodzi. Opiekunem scenariuszowym projektu był Grzegorz Łoszewski, natomiast za konsultacje scenariuszowe odpowiadała autorka prezentowanej w Cannes w 2013 r. etiudy „Olena” – Elżbieta Benkowska. Opiekunem reżyserskim „Końca widzenia” był Robert Gliński. Producentami filmu są Leszek Kopeć, Jerzy Rados, Gdyńska Szkoła Filmowa.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17 – 28 maja 2017.

Więcej informacji: www.festival-cannes.com.

Marta Sikorska

12.04.2017