Koniec zdjęć do „Amatorów”

17 października zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego fabularnego debiutu reżyserskiego Iwony Siekierzyńskiej pt. „Amatorzy”. Tytuł jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Amatorzy”

Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka – Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) – wygrywa festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką i wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru, oferując im współpracę, stawia określone warunki.

Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma nadzieję, że jeśli podejmą wyzwanie pomoże to w jego marzeniach. Od lat pragnie stworzyć zawodowy teatr osób niepełnosprawnych. Rozpoczynają się próby, w których biorą udział aktorzy zawodowi: Bartoszek podstarzały aktor, Olbińska była gwiazda, która teraz gra ogony i gwiazda, którą ściągnął dyrektor teatru ROMA.

Kiedy pojawia się gwiazda Wiki, aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Po obiecującym początku zaczynają się problemy. Wiki ciągle się spóźnia, albo nie przychodzi na próby. Do tego na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać ulubiona aktorka Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. Wiki!! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady.

Mimo presji czasu i fascynacji Wiki, premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Twórcy

Reżyserką i scenarzystką filmu jest Iwona Siekierzyńska. Autorem zdjęć jest Michał Popiel-Machnicki. Producentami Anna Wereda i firma Autograf Karol Wożbiński.

W filmie występują: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Małgorzata Zajączkowska, Anna Dymna, Mariusz Bonaszewski oraz Krzysztof Kowalewski.

Premiera filmu zaplanowana jest na 2020 rok.

Na podstawie materiałów producenta. 


29.10.2019