Koniec zdjęć do filmu „Klecha”

Zakończyły się zdjęcia do filmu fabularnego „Klecha” o ks. Romanie Kotlarzu. Produkcja otrzymała dofinansowanie PISF w wysokości 3 mln zł. Film Jacka Gwizdały na ekrany kin wejdzie w marcu przyszłego roku.

Scenariusz „Klechy” opowiada o wydarzeniach z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Głównym bohaterem filmu jest ks. Roman Kotlarz, kapelan protestujących robotników, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa, który zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców”. W rolę ks. Kotlarza wcielił się Mirosław Baka.

Zdjęcia do filmu trwały od 2017 roku. Poszczególne sceny kręcono w Radomiu, Odrzywole nad rzeką Drzewiczką oraz w Częstochowie.

24 października ekipa pracowała w dawnej fabryce prochu w Pionkach, gdzie zainscenizowano szpital psychiatryczny. Jako ostatnią kręcono scenę z udziałem Piotra Fronczewskiego, która zamknie film poświęcony życiu ks. Kotlarza.

Na planie filmu „Klecha”

Jak przyznał w rozmowie z PISF reżyser filmu, Jacek Gwizdała, postać kapelana radomskich robotników pojawiła się w jego twórczości już wcześniej.

Przed ponad 20 laty wyprodukowałem serial „Miasto z wyrokiem” o wydarzeniach Czerwca’76 roku w Radomiu, serial dokumentalny. Pierwszy raz spotkałem się z postacią księdza Romana Kotlarza, który zginął w wyniku tych wydarzeń. Ta postać nawiedzała mnie od czasu do czasu. W międzyczasie wyprodukowałem film dokumentalny o nim, a teraz zmierzyłem się przed trzema laty z filmem fabularnym – powiedział reżyser.

Gwizdała: ks. Kotlarz ofiarą Grupy „D”

Powstanie filmu poprzedziła staranna i długotrwała dokumentacja, która rzuca – zdaniem reżysera – nowe światło na niewyjaśnione do dziś okoliczności śmierci kapłana.

Po przeprowadzeniu naprawdę poważnego research’u i dokumentacji, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że gdyby śledztwo w 1981 roku w sprawie śmierci księdza Romana Kotlarza doprowadziło do wskazania jego sprawców, dzisiaj żyłby ksiądz Jerzy Popiełuszko, żyliby też kolejni księża, którzy zginęli później w wyniku działań osławionej Grupy „D” działającej w strukturach Służby Bezpieczeństwa PRL – stwierdził Jacek Gwizdała.

Pierwsza sutanna na wydarzeniach robotniczych

Reżyser podkreślił, że powstający film jest szczególnie ważny, gdyż opowiada zarówno o kapłanie, jak i o człowieku, jakim był ks. Roman Kotlarz.

Bo to był kapłan, który był bardzo blisko ludzi; który uczył swoich parafian tańczyć, śpiewać; który na lekcjach religii udzielał również lekcji savoir vivre’u, uczył wiejskie dzieci jeść nożem i widelcem; który potrafił przeciwstawiać się władzom komunistycznym i to był kapłan, który był sam. Wtedy nie było struktur podziemnych, Solidarności, KOR-u i innych organizacji. To był samotny proboszcz z Pelagowa. Pierwsza sutanna na wydarzeniach robotniczych w Polsce od ’45 roku. Nie było księdza w sutannie w ’56 roku w Poznaniu, nie było księdza w sutannie w ’70 roku w Gdańsku. W ’68 roku nie mogło być z różnych powodów – mówił Jacek Gwizdała.

Jak zauważył reżyser, ks. Roman Kotlarz dziś jest postacią zapomnianą.

On się cieszy wielką pamięcią, nawet mogę powiedzieć kultem, tu w Radomiu i na terenie diecezji radomskiej, natomiast w Polsce jest kompletnie nieznany i to jest zadanie tego filmu, żeby tę postać przybliżyć – powiedział Gwizdała.

Ks. Roman Kotlarz był proboszczem na plebanii w Pelagowie-Trablicach pod Radomiem. Jako kapelan radomskich robotników, 25 czerwca 1976 r. pobłogosławił uczestników marszu protestacyjnego. Był inwigilowany przez SB, a po wydarzeniach czerwcowych nachodzony na plebanii i dotkliwie pobity przez „nieznanych sprawców”. 18 sierpnia 1976 r. zmarł w wieku 47 lat.

28 lutego planujemy premierę w Radomiu, tutaj skąd pochodził i gdzie zginął. Mamy nadzieję w tym filmie pokazać jak to się stało – zapowiedział Jacek Gwizdała.

W filmie występują m.in. Mirosław Baka (ks. Roman Kotlarz) i Piotr Fronczewski (Mistrzo).

W pozostałych rolach wystąpili m.in. Artur Żmijewski (Towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (Ksiądz Kanonik), Marcin Bosak (Prokurator), Karol Pocheć (Karuzo), Krystian Biłko (Nowy), Marek Kasprzyk (Pan Antoni), Maria Gładkowska (Siostra Lukrecja), Robert Gonera (Mańkut), Rafał Pyka (Mareczek), Lech Dyblik (Proboszcz z Młodocina), Ignacy Gogolewski (Ksiadz Senior), Andrzej Beja-Zaborski (Ksiadz Wacław), Przemysław Stippa (Laborant), Leszek Piskorz (Biskup) Tadeusz Huk (Ordynator) Zdzisław Wardejn (Kelner) oraz debiutująca na dużym ekranie Paulina Nadel (Hippiska). 

Autorami scenariusza są Wojciech Pestka, Jacek Gwizdała i Janusz Petelski. Autorem zdjęć jest Robert Lis. Film zmontują Marek Król i Marta Kunach. 

Za produkcję odpowiadają: V-FILM, Telewizja Polska S.A., Kuria Diecezji Radomskiej, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Europejska Fundacja Edukacji Filmowej, Centrum Technologii Audiowizualnych, Contra Studio.


30.10.2018