Koniec zdjęć do filmu „Mistrz”

Zakończyły się zdjęcia do współfinansowanego przez PISF filmu MISTRZ przedstawiającego losy legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.  

„W ostatnich latach powstały ważne polskie filmy o Powstaniu Warszawskim czy o rzezi wołyńskiej, nadszedł więc czas opowiedzieć niezwykłą historię Polaka, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem” – mówi Maciej Barczewski, reżyser i scenarzysta „Mistrza”.

Akcja filmu rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ich wiarygodne przedstawienie wymagało między innymi zbudowania repliki znacznej części dawnego obozu, której zabudowania wzniesiono nieopodal Piaseczna pod Warszawą.

„Dbałość o prawdziwą fakturę historyczną filmu dotyczyła nie tylko prac scenograficznych i kostiumowych, ale nałożyła niezwyczajne wymogi na obsadę aktorską, przede wszystkim na odtwórcę roli tytułowej, którym jest Piotr Głowacki. Podjął się on niezwykłego, jak na polską kinematografię, niemal dwuletniego wysiłku przygotowania fizycznego do roli. W efekcie diety i forsownych treningów stracił niemal jedną trzecią masy ciała i mógł w nadzwyczaj wiarygodny sposób przedstawić postać pięściarza w obozie zagłady” – mówi reżyser.

„Boks stał się dla Tadeusza «Teddy’ego» Pietrzykowskiego narzędziem do przetrwania. Nasza opowieść jest o tym, jak pasja i podążanie za nią może ratować życie” – dodaje Piotr Głowacki.

Twórcy 

Produkcja jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego. Autorem zdjęć do „Mistrza” jest Witold Płóciennik. Scenografię przygotowała Ewa Skoczkowska. Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki.

Obok Piotr Głowacki na ekranie wystąpią m.in. Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

Producentami obrazu są Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films sp. z o.o.). Koproducentami są: TVP S.A., Cavatina GW sp. z o.o., Hardkop sp. z o.o., Aeroplan Studios sp. z o.o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na ekrany polskich kin „Mistrz” trafi 16 października 2020 roku. Za dystrybucję odpowiada Galapagos Films.

22.01.2020