Koniec zdjęć do filmu „Noc w Paryżu”

1 listopada padł ostatni klaps na planie krótkometrażowego filmu „Noc w Paryżu“ Mateusza Rakowicza. Główne role w produkcji zagrali Robert Więckiewicz i Justyna Wasilewska. Fabuła powstaje w ramach projektu „Warszawa-Paryż“ organizowanego przez Studio Munka działające przy Stworzyszeniu Filmowców Polskich i jego francuskiego odpowiednika – G.R.E.C.

„Noc w Paryżu”

Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera na jedną noc do Paryża swoją ukochaną – Zosię. Pragnie się jej oświadczyć pod wieżą Eiffla. Nie spodziewa się jednak, że najbliższa noc stanie się koszmarem, a miasto miłości okaże się dalekie od wyobrażeń i oczekiwań. „Noc w Paryżu” to krótka historia o późnym dojrzewaniu utrzymana w tragikomicznej tonacji. To także opowieść o tym, że życia nie da się zaplanować w 100 procentach.

Robert Więckiewicz i Justyna Wasilewska na planie „Nocy w Paryżu“, fot. Studio Munka-SFP

W roli Stanisława zobaczymy jednego z najpopularniejszych obecnie polskich aktorów – Roberta Więckiewicza. Partnerować mu będzie aktorka teatralna Justyna Wasilewska. Autorami scenariusza są Mateusz Rakowicz i Maciej Cuske. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Jakub Czerwiński. Pozostała część ekipy to, zgodnie z założeniami projektu „Warszawa-Paryż”, francuscy filmowcy. Producentem wykonawczym „Nocy w Paryżu” jest Silver Frame.

Projekt „Warszawa-Paryż”

Studio Munka i G.R.E.C. (Groupe de Recherches et d’Essais Cinématographiques – Stowarzyszenie Poszukiwań i Eksperymentów Filmowych), biorąc pod uwagę podobną misję wspierania młodych talentów, podjęły współpracę mającą na celu poszerzenie działalności o rynek międzynarodowy. Wspólna inicjatywa Studia Munka i G.R.E.C. zakłada proporcjonalny wkład partnerów we wspólnie realizowane filmy i takie same zasady wzajemnego wsparcia. Wynikiem tej współpracy mają być coroczne produkcje dwóch krótkometrażowych filmów: polskiego realizowanego w Paryżu i francuskiego realizowanego w Warszawie. Pierwsza edycja tej współpracy odbyła się w 2014 r., powstały wtedy dwie krótkometrażowe koprodukcje: „Paryżanka” Stefana Łazarskiego i „Dzień w Warszawie” Kevina Bouvyera. Tematem przewodnim pierwszej edycji konkursu było „spotkanie”, tematem drugiej „ulica”. Finalistą drugiej edycji konkursu oprócz Mateusza Rakowicza jest Francuz – Jérémie Laurent, który zdjęcia do swojego filmu „Boniek i Platini” zrealizował w Warszawie w sierpniu 2015 r.

Na podstawie informacji prasowej opracowała Magda Wylężałek

02.11.2015