Koniec zdjęć do „Żelaznego mostu”

8 lipca 2018 roku zakończyły się zdjęcia do współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowego debiutu reżyserskiego Moniki Jordan-Młodzianowskiej „Żelazny most”.

„Żelazny most”

„Żelazny most”, fot. Piotr Kukla

Osadzony w środowisku górniczym film, opowiada współczesną historię miłosnego trójkąta. Bohaterów poznajemy w momencie gdy w wskutek tąpnięcia mąż zostaje uwięziony pod ziemią, a jego los jest nieznany.

Główną osią akcji jest poszukiwanie zaginionego górnika. Pozostali na powierzchni żona i przyjaciel męża muszą uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do wypadku. Nie pomaga im w tym żywe uczucie jakim nadal siebie darzą. Zbyt wiele pytań, niepodjętych decyzji zostaje nagle bez rozwiązania, a niemożność konfrontacji z nieobecnym mężem zmusza kochanków do szukania odpowiedzi w  samych sobie.

Twórcy

W rolę żony wcieliła się Julia Kijowska, przyjaciela męża gra Bartłomiej Topa a zaginionego męża Łukasz Simlat. W pozostałych rolach udział wzięli Andrzej Konopka i Cezary Łukaszewicz.

Dzięki wsparciu regionalnych instytucji, między innymi miasta Bytomia, miasta Piekary Śląskie, PGG, SRK, CSRG wszystkie plenery zostały zrealizowane na Śląsku. Autorem obrazu jest Piotr Kukla (NSC-PSC), autor zdjęć m.in. do „De Storm” czy nominowanych do Oskara „Bliźniaczek”. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

Producentem filmu jest Anna Wereda / firma Autograf.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizje Polską, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, Orka Studio, Mx35 oraz Dreamsound.

Informacja prasowa


18.07.2018