Koniec zdjęć na planie „Kamerdynera”

Zakończyły się zdjęcia do nowego filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 22 września 2015 roku, były realizowane w pięciu etapach. Fabuła filmu obejmuje blisko 50 lat (1900-45).

„Kamerdyner” . Fot. Rafał Pijański/ FILMICON

„Opowieści o nieodległej polskiej historii są mi szczególnie bliskie. «Kamerdyner» jest jedną z takich opowieści. Zależało mi na tymi, aby pokazać fragment historii, który dziś wydaje się zapomniany. Unikalny krajobraz Kaszub i tragiczne losy ich mieszkańców zasługują na to, aby ocalić je w ludzkiej pamięci. Kocioł narodowościowy, jaki w pierwszej połowie XX wieku mieliśmy na tych ziemiach, przyniósł nieoczekiwane dramaty, które znalazły swój tragiczny finał w mordzie Kaszubów w lasach Piaśnicy. To był ostatni moment, aby nakręcić ten film, za chwilę wszystko się rozpadnie, uleci z ludzkiej pamięci. A kamera może to wszystko jeszcze zachować. Jeszcze przez chwilę” – mówi reżyser Filip Bajon.

„Kamerdyner”

„Kamerdyner” . Fot. Rafał Pijański/ FILMICON

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan) pochodzącą z majętnego pruskiego rodu. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce dla Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, jednocześnie sprawia, że Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Zbliża się II wojna światowa. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców wzbierają niechęć i nienawiść. Tragicznym finałem tych napięć jest brutalny mord w lasach Piaśnicy…

„Kamerdyner” . Fot. Rafał Pijański/ FILMICON

Twórcy

Reżyserem filmu jest Filip Bajon. Scenariusz wspólnie napisali Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, i Marek Klat. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Gutt.

Na ekranie zobaczymy m.in.: Janusza Gajosa, Annę Radwan, Adama Woronowicza, Sebastiana Fabijańskiego, Mariannę Zydek, Borysa Szyca, Daniela Olbrychskiego, Łukasza Simlata, Kamillę Baar-Kochańską, Marcela Sabata i Sławomira Orzechowskiego.

Scenografię przygotowali Zbigniew Dalecki i Paweł Jarzębski, kostiumy Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka i Ewa Krauze. Za charakteryzację odpowiedzialne są Mira Wojtczak i Ewa Drobiec. Producentami filmu są: Olga Bieniek i Mirosław Piepka. Film wyprodukował  Filmicon Dom Filmowy. Koproducentami są Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronik Sp. z o.o., Sp. k., Sam 34 Marek Theus Sp. j., Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Cafee Edward Łaskawiec, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Sponsorzy Gmina Miasta Gdańsk – UM Gdańsk, Województwo Pomorskie, Gmina Miasta Wejherowa, Grupa Energa

Film został dofinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dystrybutorem „Kamerdynera” jest NEXT FILM.

Premiera we wrześniu 2018 roku

Budżet szacowany jest na blisko 15 mln zł. Według zapowiedzi dystrybutora film pojawi się w kinach pojawi 21 września 2018 roku.

Opis filmu na podstawie informacji dystrybutora


11.04.2018