Konkurs Common Baltic - zgłoś się!

Culture.pl i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni oraz Festiwal Filmowy w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 1-5 minut, które poruszają tematykę związaną z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, transformacją.

„Mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku. (…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot ‚morze śródziemne północnej Europy’. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…) Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat ‚Rodzinnej Europy’ zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?” – pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel.

Miesiąc z Bałtykiem

Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają miesiąc. cztery wakacyjne tygodnie, które. Organizatorzy zachęcają by ostatnie cztery tygodnie wakacyjne – czas który wielu mieszkańcom naszego regionu Europy kojarzy się właśnie z Bałtykiem – wykorzystać do refleksji nad tym, jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, jaka jest jego tożsamość i przełożyć to na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Rosji (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Islandii i z Polski.

Zgłoszenia do 25 sierpnia

Filmy można nadsyłać do 25 sierpnia 2015 roku za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Culture.pl. Trzy najlepsze filmy (fabuła, dokument, animacja) wybierze jury w składzie:

  • Leszek Kopeć – przewodniczący jury – dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni,
  • Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Debiut reżysera film „Intruz” miał swoją premierę na 68. Festiwalu w Cannes oraz został zakwalifikowany do konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni,
  • Olga Wysocka – zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza,
  • Grzegorz Skorupski – ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza.

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone we wrześniu podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Promocja regionu Morza Bałtyckiego

Konkurs Common Baltic jest częścią programu kulturalnego prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl w regionie Morza Bałtyckiego. Po krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji jest to kolejny obszar, gdzie będzie długookresowo zwiększona aktywność Instytutu i prowadzone międzynarodowe projekty kulturalne i kulturalno-społeczne. Projekt będzie obejmował: Polskę, Rosję (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, a także Islandię.

Więcej informacji dostępnych jest na portalu culture.pl oraz na stronie wydarzenia: www.facebook.com/events.

Regulamin konkursu: culture.pl/en/article/common-baltic-short-film-contest-2015-regulations.
Formularz zgłoszenia: www.gsf.pl/common_baltic/registration/.

Na podstawie informacji prasowej

29.07.2015