Konkurs dokumentalny 54. KFF

W tegorocznych zmaganiach o Złoty Róg weźmie udział 20 tytułów. Organizatorzy 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego ogłosili wyniki selekcji do konkursu dokumentalnego. 54. KFF jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca.

 

Do konkursu dokumentalnego dopuszczone są filmy, których czas trwania jest dłuższy niż 30 minut.  O główną nagrodę czyli Złoty Róg ubiegać się będzie 10 średniometrażowych oraz 10 pełnometrażowych filmów dokumentalnych. To już ósma edycja konkursu, który pojawił się w programie krakowskiej imprezy w 2007 roku.

 

– Krakowski Festiwal Filmowy zawsze był ostoją dokumentów bardzo humanistycznych w swojej wymowie, skupionych na człowieku i jego indywidualnych dramatach i radościach – mówi Anna Ewa Dziedzic, rzecznik Festiwalu. – W tym roku otwieramy się nieco szerzej na problemy społeczne i polityczne, ale nadal jednostka pozostaje w centrum naszego zainteresowania.

Bohaterowie uwikłani w historię

W nurt filmów przedstawiający bohaterów uwikłanych w historię dobrze wpisują się opowieści o młodych syryjskich rewolucjonistach („Powrót do Homs”), negocjatorach pokojowego współistnienia Serbii i Kosowa („Mediatorzy”), patrolach wyłapujących nielegalnych imigrantów na serbsko-węgierskiej granicy („Wyższa konieczność”) czy wreszcie opowieść o prowadzonej poza ringiem, w  obronie religijnych przekonań, walce najsłynniejszego boksera świata („Potyczki Muhammada Alego”).

Życie rodzinne

Na przeciwległym biegunie plasują się filmy dokumentujące życie rodzinne, często dalekie od wzorcowych wyobrażeń. Twórcy „I co dalej z Tobą Karolinko – Norwid i Nicole” sprawdzają jak radzi sobie obecnie, stając przed wyzwaniami samotnego macierzyństwa, Karolina, która zadebiutowała na ekranie w „Cześć Tereska!” Roberta Glińskiego. Warto zaznaczyć, że film kontynuuje wątki podjęte w 2003 roku  w „I co dalej z Tobą Karolinko”. Karin Ekberg towarzyszy z kamerą przygotowaniom do rozstania rodziców, którzy byli małżeństwem 38 lat, rejestruje towarzyszące im emocje („Rozdział życia”). Idan trenuje sztuki walki pod okiem swojego ojca, którego z kolei szkolił dziadek, ocalały z Holocaustu („Stworzony do walki”). Wątek rodzinny splata się ciasno z wątkiem historycznym w filmie „Niegdyś moja matka” Sophii Turkiewicz, gdzie reżyserka docieka przyczyn, dla których jej matka emigrantka, oddała córkę do domu dziecka, a wszystko zostało z rozmachem nakreślone na tle fresku o tułaczce syberyjskich zesłańców.

Różne oblicza miłości

Konkurs dokumentalny 54. KFF pozwoli także przyjrzeć się różnym obliczom miłości. Janusz, mimo przebytego udaru, nie wyobraża sobie życia bez nurkowania, jego partnerka i rehabilitantka Asia próbuje odwieść go od niebezpiecznego zajęcia („Deep Love”); całkowicie sparaliżowanej Tovie choroba nie przeszkadza w pomaganiu klientom w odnajdywaniu ich drugiej połówki („Swatka”). Małżeństwo ministra sportu Republiki Abchaskiej z dużo młodszą śpiewaczką operową z Rosji nie jest usłane różami, zwłaszcza że dają o sobie znać różnice kulturowe („Efekt domina”).

 

Ostatni konkursowy tytuł części pełnometrażowej zostanie uzupełniony w późniejszym terminie. Listy filmów zakwalifikowanych do konkursu krótkometrażowego i polskiego zostaną ogłoszone do 18 kwietnia

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu dokumentalnego:

Średniometrażowe (do 60 min.):

 • „Czas zabijania”, reż. Jaap van Hoewijk, 2013, Holandia, 54 min.
 • „Holanda del sol”, reż. Daniel Abma, Florian Lampersberger, 2013, Niemcy, 45 min.
 • „I co dalej z Tobą Karolinko” – Norwid i Nicole, reż. Karolina Bendera, 2014, Polska, 60 min.
 • „Krew”, reż. Alina Rudnitskaya, 2013, Rosja, 59 min.
 • „Mediatorzy”, reż. Karen Stokkendal Poulsen, 2013, Dania, 59 min.
 • „Plac', reż. Livia Gyarmathy, 2013, Węgry, 52 min.
 • „Pozwól kochać, pozwól marzyć”, reż. Monika Nawrot, Dominik Górski, 2013, Polska, 55 min.
 • „Stworzony do walki” (Choose to Fight), reż. Itay Ivne, Izrael 2013, 51 min.
 • „Swatka', reż. Dan Wasserman, 2013, Izrael, 50 min.
 • ’Wyższa konieczność”, reż. Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, 2013, Węgry, 50 min.

Długometrażowe (powyżej 60 min.):

 • „Deep Love”, reż. Jan. P. Matuszyński, 2013, Polska, 84 min.
 • „Efekt domina”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2014, Polska, Niemcy, 76 min.
 • „Gdzie czas się zatrzymuje”, reż. Monika Grassl, 2013, Niemcy, 75 min.
 • „Niegdyś moja matka”, reż. Sophia Turkiewicz, 2013, Australia, Polska, 75 min.
 • „Potyczki Muhammada Alego”, reż. Bill Siegel, 2014, USA, 94 min.
 • „Powrót do Homs”, reż. Talal Derki, 2013, Syria, Niemcy, 90 min.
 • „Rozdział życia”, reż. Karin Ekberg, 2013, Szwecja, 70 min.
 • „Wściekłe babcie”, reż. Håvard Bustnes, 2013, Norwegia, Dania, Włochy, 78 min.
 • „Zakochani w ogrodach”, reż. Virpi Suutari, 2014, Finlandia, 73 min.

Więcej informacji o 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym:www.krakowfilmfestival.pl.

16.04.2014