Konkurs filmowy [Nie]pełnosprawność

Organizacja społeczna Dokumentujemy wraz z Humanity in Action Polska zapraszają autorów i autorki filmów dokumentalnych do wzięcia udziału w konkursie [Nie]pełnosprawność.

Jak na co dzień funkcjonują osoby niepełnosprawne?

Tak piszą organizatorzy konkursu: „Zdecydowaliśmy się znaleźć jakiś sposób na to, żeby posłuchać osób niepełnosprawnych i z niepełnosprawnością, dowiedzieć się więcej na temat ich historii i sposobów na życie. Ile jest w Polsce osób niepełnosprawnych/z niepełnosprawnością? Czym właściwie jest niepełnosprawność? Jak się żyje i jak pracuje z niepełnosprawnością? Większość Polaków i Polek nie ma pojęcia jak na co dzień funkcjonują osoby niepełnosprawne/z niepełnosprawnością, a w dodatku boi się zapytać. Temat niepełnosprawności jest nadal postrzegany głównie poprzez pryzmat medyczny. O osobach z niepełnosprawnością myśli się głównie jako o pacjentach, bądź o ludziach, których życie ma jeden wymiar sprowadzający się do walki z tragedią. Brak kontaktu prowadzi do stereotypizacji, strachu i trudności w nawiązywaniu relacji, a to wszystko sprawia tylko, że zamiast burzyć bariery, stawiamy ich jeszcze więcej i jeszcze wyżej”.

Co?
Konwencja: dokument.
Format: krótki metraż, max. 15 min.

Dla kogo?
Konkurs kierowany jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy filmowych umiejętności. Liczy się ujęcie tematu, szerokość podejścia do problemu, pokazanie wpływu pracy osób niepełnosprawnych na nas i nasze środowisko.

Jak i kiedy?
Filmy można zgłaszać przez platformę www.filmfreeway.com od 16 marca do 16 kwietnia 2018 r. Pierwsze trzy miejsca otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości 4000 zł. Zwycięzcę wyłoni jury w składzie 5-osobowym.
Ogłoszenie wyników konkursu: 14 maja 2018 r.

kontakt.dokumentalni@gmail.com
lub tu: https://web.facebook.com/dokumentujemy/

Partnerzy: Humanity in Action Polska oraz Fundacja Audiodeskrypcja, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Leżę i Pracuję oraz L’Arche Polska.

Informacja prasowa


29.01.2018