Konkurs Krótkometrażowy 57. KFF

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy to najbardziej zróżnicowany zestaw konkursowy Festiwalu, w którym spotykają się filmy fabularne, dokumentalne i animowane o czasie nieprzekraczającym 30 minut.  W tym roku do konkursu zgłoszono około 1800 krótkometrażowych fabuł, 500 dokumentów i 300 animacji. W konkursie zaprezentowane zostaną 32 filmy, a wśród nich 5 z Polski. 

Małe lustro wielkiego świata

„Gatunkowe wariacje, filmy przekraczające granice formatu. Małe lustro wielkiego świata. Od problemów dojrzewania do kwestii uchodźców, od portretów mocnych kobiet, do opowieści o miłości aż po grób. Głosy na temat i w sprawie, współczesne i w historycznym sztafażu, zawsze oryginalne artystycznie” – podsumowuje selekcję Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

Tematyka złożonych relacji rodzinnych i poszukiwania własnej tożsamości to jeden z dominujących wątków tegorocznych filmów. W komediodramacie „Ja i mój tata” (reż. Aleksander Pietrzak) bohater pragnie nawiązać relacje z chorym na Alzheimera ojcem, by nadrobić stracony wspólnie czas. Próba odbudowania więzi rodzinnej to także główny temat drugiej polskiej fabuły w konkursie „Nazywam się Julita” (reż. Filip Dzierżawski), gdzie tytułowa bohaterka szuka dialogu ze skazaną na dożywocie matką.

Ważne tematy społeczne i obyczajowe

Krótki metraż to też jak zawsze ważne tematy społeczne i obyczajowe oraz reakcja na aktualne problemy z całego świata. „Spielfield” (reż. Kristina Schranz), „Ballada o zapalniczce” (reż. Thibault Jacquin) oraz „Mój kraj” (reż. Fiona Godivier) stanowią komentarz na temat kryzysu migracyjnego. „Przy stadionie” (reż. Matteo Gariglio) przenosi nas do mniej znanej części Buenos Aires, gdzie sprzedaż fałszywych biletów na mecz piłkarski stanowi główne źródło utrzymania wielu rodzin. W rosyjskim „Jeziorze” (reż. Daria Blokhina) obserwujemy natomiast życie starego małżeństwa z dala od cywilizacji. „Z wiekiem” (reż. Nancy Camaldo) to ciekawe spojrzenie na zagadnienie starzenia się i tego, jak upływający czas zmienia postrzeganie rzeczywistości. Wśród krótkich dokumentów zaprezentowany zostanie także film polski. „Proch” Jakuba Radeja to surowa w formie opowieść o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Temat śmierci powraca także w fabule „Rodzaje umierania” (reż. Bo-You Niou) o ostatnich chwilach więźnia przed egzekucją.

Dwie polskie animacje w konkursie

O statuetkę Złotego Smoka rywalizować będą dwie polskie animacje: „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli – surrealistyczna podróż, rodzaj wewnętrznego monologu przepełnionego osobistymi refleksjami i wspomnieniami oraz „O matko!” Pauliny Ziółkowskiej, czyli niezwykle efektowna wizualnie opowieść o osobliwej relacji matki i syna.

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych to trzon Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbywa się nieprzerwanie od roku 1961. Nagrody przyznane w tym konkursie skracają ścieżkę do Oscara, a nagroda dla najlepszego filmu europejskiego jest równocześnie nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej.

57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 28 maja do 4 czerwca.
Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl.

25.04.2017