Konkurs Międzynarodowy 57. KFF

 Znamy filmy, które będą rywalizować o statuetkę Złotego Rogu w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Współfinansowany przez PISF festiwal odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2017 roku.

Spośród setek tytułów, które napłynęły do Krakowa z całego świata selekcjonerzy, na czele z dyrektorem Festiwalu Krzysztofem Gieratem, wyłonili najlepsze filmy. Wśród nich są trzy polskie produkcje.

“Jestem pod wrażeniem wielonarodowości produkcji, filmy powstają w różnojęzycznych ekipach i przy wsparciu wielu krajów. To już zasada. Film dokumentalny jest – w dobrym tego słowa znaczeniu – kosmopolityczny. Przykładem choćby film życia Tiany Alexandry Silliphant “Generał i ja”, realizowany przez 30 lat w Wietnamie i Stanach Zjednoczonych, a ukończony w Krakowie przy znaczącym udziale polskich montażystów obrazu i dźwięku”. – skomentował Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmem otwarcia dokument o rodzinie Beksińskich

Filmem otwarcia będzie obraz “Beksińscy. Album wideofoniczny” (reż. Marcin Borchardt). To pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych pochodzących z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną, Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.  
 
O powikłanych więzach rodzinnych mówi też kilku innych autorów, którzy kamery uruchomili w swoich własnych domach. Filmy “Pakt Adriany” (reż. Lisette Orozco), “95 i jeszcze 6” (reż. Kimi Takesue), “Bliscy” (reż. Vitaly Mansky), “Rodzina z plasteliny” (reż. Moriya Benavot) to intymne obrazy ukazujące często skomplikowane i niełatwe relacje rodzinne, ale też próby poszukiwania własnej tożsamości. Szczególnym przykładem home movie jest “Dum spiro spero” cenionego chorwackiego pisarza Pero Kvesića, który dokumentując życie codzienne swojej rodziny, prowadzi głębokie, choć niepozbawione humoru rozważania na temat życia i śmierci.  

Charyzmatyczni bohaterowie

W sekcji konkursowej nie zabraknie także fascynujących portretów charyzmatycznych postaci. “Chirurg rebeliant”, najnowszy dokument Erika Gandiniego – autora głośnej “Szwedzkiej teorii miłości”, to opowieść o chirurgu, który porzuca wygodne, ale zbiurokratyzowane życie szwedzkiego lekarza i udaje się realizować swój zawód do Etiopii. W filmie “Kobieta i lodowiec” (reż. Audrius Stonys) poznajemy zdumiewającą historię kobiety naukowca, która poświęca 30 lat swojego życia, mieszkając w samotności w stacji pomiarowej 3500m n.p.m. Natomiast bohaterka filmu “Teatromanka”, (reż. Matiss Kaza) jest prawdopodobnie największą miłośniczką teatru na świecie, która każdy dzień spędza w jednym z nowojorskich teatrów.

Polskie filmy w konkursie

W konkursie międzynarodowym wezmą udział jeszcze dwie rodzime produkcje. “Opera o Polsce” to najnowszy dokument Piotra Stasika, bardzo osobista powieść o współczesnej Polsce i jej mieszkańcach, będąca połączeniem dwóch gatunków: filmu dokumentalnego i opery. Osią filmu jest specjalnie napisany przez Artura Zagajewskiego utwór muzyczny, który ilustrują dokumentalne obrazy, fragmenty audycji radiowych, poezja, proza a nawet ogłoszenia drobne z lokalnych gazet. Z kolei akcja “Desert Coffee” (reż. Mikael Lypinski) toczy się w “ostatnim bastionie wolności” w USA, gdzie na pustyni Sonoran w Kalifornii, Rob, prowadzi osobliwą kawiarnię dla zbuntowanych mieszkańców anarchistycznego miasta na pustkowiu.

Filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych:

 • “95 i jeszcze 6”, reż. Kimi Takesue, USA, 85’
 • “Beksińscy. Album wideofoniczny”, reż. Marcin Borchardt, Polska, 80’,
 • “Bliscy”, reż. Vitaly Mansky, Łotwa, Niemcy, Estonia, Ukraina, 112’
 • “Chirurg rebeliant”, reż. Erik Gandini, Szwecja, 52’,
 • “Cud św. Łazarza”, reż. Nicolas Muñoz, Hiszpania, 57’
 • “Desert coffee”, reż. Mikael Lypinski, Polska, 53’
 • “Dum Spiro Spero”, reż. Pero Kvesić, Chorwacja, 52’,
 • “Generał i ja”, reż. Tiana Alexandra Silliphant, Wietnam, 97’
 • “Kobieta i lodowiec”, reż. Audrius Stonys, Litwa, Estonia, 57’,
 • “Opera o Polsce”, reż. Piotr Stasik, Polska, 60’
 • “Pakt Adriany”, reż. Lissette Orozco, Chile, 96’
 • “Prawie na miejscu”, reż. Jacqueline Zünd, Szwajcaria, 80’,
 • “Przy torach”, reż. Dieter Schumann, Niemcy, 85’,
 • “Rodzina z plasteliny”, też. Moriya Benavot, Izrael, 56’
 • “Szkoła życia”, reż. David Rane, Neasa Ní Chianáin, Irlandia, Hiszpania, 100’
 • “Teatromanka”, reż. Matiss Kaza, Łotwa, USA, 52’, premiera polska
 • “Ultra”, reż. Balázs Simonyi, Węgry, Grecja, 81’, premiera polska

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2017 roku.

Szczegółowy program zostanie opublikowany w pierwszych dniach maja.

Więcej szczegółów: www.krakowfilmfestival.pl.

05.04.2017