Konkurs na replikę Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Współfinansowany przez PISF 7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków rozpocznie się 4 listopada. W tym roku, oprócz edycji w Warszawie i Wrocławiu, odbędzie się replika festiwalu w mniejszych miejscowościach, gdzie lokalne kina aktywnie animują przestrzeń kulturalną.

Replika w mniejszych miejscowościach

Fundacja Sztuki Arteria, organizator Pięciu Smaków, ogłosił konkurs na udział w projekcie „Pięć Smaków migruje”, skierowanym do małych ośrodków kultury. Aby projekt przekroczył granice Warszawy organizowane są repliki festiwalu. W poprzednich latach odbywały się m.in. we Wrocławiu i Krakowie. W tym roku celem dodatkowym jest współpraca także z mniejszymi ośrodkami, które często znajdują się poza zasięgiem rozpoznawalnych, ale i silnie sprofilowanych wydarzeń filmowych i kulturalnych.

 

Ideą festiwalu jest promocja wiedzy o Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. W trakcie głównej edycji projekcje filmowe i wydarzenia towarzyszące służą budowaniu twórczej atmosfery i przestrzeni do dyskusji. Mają one pełnić również rolę edukacyjną.

Projekt „Pięć Smaków migruje”

Projekt „Pięć Smaków migruje” zmierza do stworzenia lokalnych odsłon festiwalu – w 2013 roku jednej lub dwóch. Idea projektu zakłada prezentację 7 filmów pełnometrażowych i dwóch zestawów filmów krótkometrażowych wybranych z programu warszawskiej edycji wydarzenia, ale również uzupełnienie ich o oryginalny kontekst lokalny – akcje towarzyszące, zaproponowane przez zgłaszające się do konkursu kina. Mogą one przyjąć różne formy: pokazu slajdów, spotkań z podróżnikami lub przedstawicielami lokalnych społeczności azjatyckich, warsztatów, happeningów itp. Najważniejsze jest to, by wydarzenie skłaniało do integracji różnych kulturowo, a żyjących obok siebie społeczności i poszerzania horyzontów; by angażowało lokalną publiczność i miało oryginalny charakter.

Informacje dla kin

Festiwal Pięć Smaków oferuje:

  • 7 filmów pełnometrażowych i 2 zestawy filmów krótkometrażowych, ściągniętych z Azji na pojedyncze pokazy, reprezentujących ofertę programową 7. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków;
  • wszystkie filmy dostępne w najlepszej jakości – taśmy 35mm lub DCP (jeśli kino dysponuje już odtwarzaczem);
  • pokrycie wszelkich opłat licencyjnych i kosztów transportu kopii do kin;
  • zsynchronizowane polskie listy dialogowe;
  • wsparcie w koordynacji i promocji wydarzenia;
  • umieszczenie informacji o datach i miejscu replik na plakatach i wszelkich ogólnopolskich materiałach

Oczekiwania wobec uczestników konkursu:

  • przedstawienie własnej koncepcji wydarzeń towarzyszących projekcjom filmowym – replika festiwalu nie powinna być sztampową prezentacją okrojonego programu głównego, a wydarzeniem odnoszącym się do lokalnego kontekstu i społeczności;
  • przedstawienie planu lokalnej promocji repliki;
  • zorganizowanie projekcji wraz z przedstawionym programem wydarzeń towarzyszących, w tym zapewnienie we własnym zakresie technicznego zaplecza umożliwiającego wyświetlanie napisów.

Seanse filmów pełnometrażowych muszą być biletowane. Kino może również starać się niezależnie o dodatkowe dotacje. Wszelkie pozyskane w ten sposób przychody muszą być jednak przeznaczone na organizację wydarzenia – nie może ono przynieść zysku, musi mieć charakter non-profit.

Co znajdzie się w programie?

Program repliki obejmie przede wszystkim tytuły prezentowane w cyklu Nowe Kino Azji – a więc premierowe pokazy nowych filmów azjatyckich. Wśród nich będzie głośny debiut Liny Yang „Wilgotne sny” („Longing for the Rain”, Chiny/Hongkong 2012), obrazujący patriarchalne stosunki w społeczeństwie współczesnych Chin. Sri Lankę reprezentuje „Z tobą, bez ciebie” („With You, Without You”, 2012) Prasanny Vithanage. Film to inspirowana opowiadaniem Dostojewskiego historia trudnego uczucia łączącego Tamilkę i buddystę w powojennej Sri Lance. W programie znajdą się także 2 zestawy filmów krótkometrażowych młodych twórców z Hongkongu, uczestników projektu Fresh Wave.

Zgłoszenia do 2 września

Program filmowy festiwalu, w tym także repliki, na etapie trwania konkursu ma jeszcze charakter poufny i nie jest ogłaszany publicznie. W związku z tym uczestnicy konkursu mogą zapoznać się z nim po bezpośrednim kontakcie z organizatorem pod adresem migruje@piecsmakow.pl. Pełny program filmowy repliki zostanie ogłoszony publicznie we wrześniu.

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 września. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 9 września.

 

Pełny regulamin konkursu dostępny jest na www.piecsmakow.pl.

Pięć Smaków imprezą współfinansowaną przez PISF

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria. Partnerami imprezy są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie, Kinoplex, Kino Luna i Kino Muranów. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytyut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

16.08.2013