Konkurs na scenariusz filmu dla dzieci

20 października podczas Wieczoru Twórców Kultury dla Dzieci Minister Kultury i Dziedzictwa prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrody okolicznościowe dla wyróżniających się twórców kultury dla dzieci. Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka zapowiedziała konkurs na scenariusz filmu dla dzieci.

Czas na kino fabularne dla dzieci

– Brakuje nam filmów dla dzieci, brakuje nam kinematografii familijnej i mimo, że Polski Instytut Sztuki Filmowej od lat uważa tę dziedzinę filmu za priorytetową, niewiele się w tym temacie zmienia. Odnosimy sukcesy w dziedzinie animacji, ale jeżeli chodzi o kino fabularne ciągle nie doczekaliśmy się takiego rynku, który wprowadzałby go w sposób trwały do dystrybucji – mówiła dyrektor PISF Magdalena Sroka. 

Konkurs na scenariusz filmu dla dzieci

– Z inicjatywy pani minister chcemy zmienić tę sytuację. Zdiagnozowaliśmy, że to, czego najbardziej nam brakuje to jest opowieść, czyli historia, którą możemy przedstawić i sfilmować. Mamy program, mamy priorytet, mamy pieniądze, ale ciągle nie mamy producentów, którzy chcieliby się tego tematu podejmować i ciągle nie mamy reżyserów, którzy uważają, że opowiadanie historii dla dzieci jest ważne, dlatego postanowiliśmy zaprosić wybitnych twórców polskiej literatury dziecięcej do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz filmowy – ogłosiła dyrektor PISF.

Magdalena Sroka poinformowała, że Konkurs będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszy etap ma być skoncentrowany na wspólnych warsztatach samych twórców, script doctorów, producentów i dystrybutorów, żeby mogli się oni wzajemnie dowiedzieć, z jednej strony czym jest dobra opowieść dla dzieci, a z drugiej czym jest dobry film. 

– Mamy nadzieję, że tak pomyślany konkurs scenariuszowy doprowadzi nas do tego, że we wrześniu przyszłego roku będziemy mieli laureata i pierwszy scenariusz, który zostanie skierowany do produkcji – podkreślała Magdalena Sroka.

Nagrody okolicznościowe Ministra Kultury dla twórców kultury dla dzieci

Podczas uroczystości, która odbyła się w Forcie Sokolnickiego nagrody z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej odebrali wyróżniający się twórcy kultury dla dzieci:

  • Malina Prześluga – za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci,
  • Jan Bajtlik – za wyróżniające się i oryginalne ilustracje książek dla dzieci,
  • Tadeusz Wielecki – za dokonania kompozytorskie i popularyzację muzyki wśród dzieci,
  • Bogumiła Ćwięka – za dokonania choreograficzne i pedagogiczne w dziedzinie tańca,
  • Robert Drobniuch – za dokonania w dziedzinie teatru dla dzieci,
  • PIXLE Sp. z o.o. – za stworzenie i rozwijanie aplikacji dla dzieci „Foldify”,
  • Magazyn „Świerszczyk” – za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci.

W kategorii Film nie przyznano nagrody.

– Jestem zasmucona, że w tej kategorii nie przyznano nagrody. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się to szybko zmienić – mówiła dyrektor PISF Magdalena Sroka.

Kongres Kultury dla Dzieci w 2016 r.

Podczas spotkania ogłoszono także początek prac nad przyszłorocznym Kongresem Kultury dla Dzieci. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła powołania członkom Rady Programowej Kongresu oraz przedstawiła główne zamierzenia MKiDN związane ze wspieraniem twórczości kulturalnej dla dzieci.

O oprawę muzyczną wieczoru zadbali młodzi muzycy z warszawskich szkół muzycznych: zespół jazzowy z ZPSM im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej oraz pianiści z pierwszych klas ZPSM im. E. Młynarskiego przy ul. Miodowej.

Organizatorem uroczystości było Narodowe Centrum Kultury.

21.10.2015