Konkurs Prelegentów w Zwierzyńcu

Podczas 16. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu już po raz siódmy odbywał się Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Prelekcja – klucz do filmu

Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych organizowany jest przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych we współpracy z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu oraz przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konkurs ma na celu upowszechnienie sztuki prelekcji jako metody popularyzacji wiedzy o filmie i podniesienie kwalifikacji prelegentów działających w dyskusyjnych klubach filmowych i instytucjach pokrewnych. Każdy uczestnik konkursu wygłasza prelekcję do wybranego przez siebie filmu z listy przygotowanej przez organizatorów, utworzonej z tytułów będących w aktualnym katalogu polskich dystrybutorów. Jak poinformowali organizatorzy w dotychczasowych edycjach konkursu wzięły udział 54 osoby.

Nie wolno opowiedzieć filmu

– Prelekcja jest wprowadzeniem do filmu. Jest kluczem, który otwiera kody, które należy przybliżyć widzowi. Największym mankamentem i chorobą tegorocznych prelekcji było opowiadanie filmu. Jest to niedopuszczalne. Nie wolno opowiedzieć filmu, konkretnych scen. Inna sprawa – niestety w większości wystąpień prelegenci nie podpierali się historią kina. Mówiąc o danym tytule nie mówi się tylko o jego zaistnieniu we współczesności, ale na przykład co film reprezentuje w danej kinematografii – on się zawsze z czegoś wywodzi – mówił podczas ceremonii wręczenia nagród juror Janusz Korosadowicz, podkreślając jednocześnie, iż prelegent musi być po części aktorem i umiejętnie zaangażować widzów w to, co chce przekazać. Juror dodał także, iż bardzo ważne jest, by nie uczyć się prelekcji na pamięć i mówić powoli.

Nagroda Główna i Nagroda Publiczności: Kaja Łuczyńska

W tegorocznej edycji jury w składzie: Marlena Gabryszewska (przewodnicząca), Adam Garbicz, Janusz Korosadowicz i Bolesław Racięski wysłuchało 9 konkursowych prelekcji. Nagrodę Główną przyznano Kai Łuczyńskiej za prelekcję do filmu „Serena” Susanne Bier. Kaja Łuczyńska otrzymała również Nagrodę Publiczności. Autorka zwycięskiej prelekcji jest absolwentką filmoznawstwa i amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w magazynie „Ekrany”, jest autorką bloga filmowego „Orbitowanie bez cukru”.

Marta Sikorska

17.08.2015