Konkurs scenariuszowy Script Pro 2019 rozstrzygnięty

1 maja podczas festiwalu Mastercard Off Camera poznaliśmy laureatów konkursu scenariuszowego Script Pro.

Laureaci

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymali Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński autorzy scenariusza pt. „Śubuk”.

Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 000 zł otrzymała Elżbieta Benkowska za scenariusz pt. „Orunia 4ever”.

Jury postanowiło przyznać Honorowe wyróżnienie dwóm scenariuszom ex aequo – „Prime Time” autorstwa Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka oraz „Detektyw Bruno” autorstwa Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia.

Finaliści

Do finału Script Pro 2019 zakwalifikowały się także:

  • „Bardo” – Bartosz Łuniewski
  • „Donmeh” – Olgierd Dokalski
  • „Dowódca” – Andrzej Szczepański
  • „Miss Ghetto” – Magdalena Franczuk
  • „Za duży na bajki” – Agnieszka Dąbrowska
  • „Znieczulenie” – Kamil Szymański

„Ślubuk”

Na początku Maria nie chciała być matką. Później dla syna gotowa była poświęcić wszystko. „Ma pani zepsute dziecko” – te słowa bohaterka filmu usłyszy od psychiatry. Odzwierciedla to wiedzę, jaka panowała na temat autyzmu w latach 90 – tych w Polsce. Samotna matka nie godzi się z takim stanem rzeczy. Dzięki swojej determinacji nie ustaje w walce o godność i edukację Kuby od przedszkola do egzaminu maturalnego. Idzie pod prąd, działa niekonwencjonalnie, aktywizuje innych. W ciągu 20 lat z niedojrzałej, targanej emocjami dziewczyny staje się świadomą kobietą zmieniającą przepisy i procedury dotyczące edukacji w całym kraju. Scenariusz inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

Więcej informacji o finalistach i ich scenariuszach znajdziecie tutaj: http://wajdaschool.pl/przedstawiamy-finalistow-script-pro-2019-oraz-ich-scenariusze/

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy. Laureatów tegorocznego Script Pro wybrało jury w składzie: Grzegorz Łoszewski, (przewodniczący), Jerzy Kapuściński, Michał Komar, Bartosz Konopka i Anna Waśniewska-Gill. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerami Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Script Pro

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały już przeniesione na ekran to m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (współautorką scenariusza jest Mika Dunin), „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, „Atak paniki” Pawła Maślony wg. scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

Na podstawie informacji prasowej


02.05.2019