Koprodukcja "Szron" litewskim kandydatem do Oscara

Współfinansowana przez PISF francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa jest litewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„Szron” litewskim kandydatem do Oscara

Współfinansowana przez PISF francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa jest litewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Rokas i Inga, dwoje młodych Litwinów (w tych rolach debiutujący młodzi aktorzy Mantas Janciauskas i Lyja Maknaviciute), zgłaszają się jako wolontariusze do poprowadzenia ciężarówki z pomocą humanitarną na Ukrainę. Pozostawieni sami sobie w wyniku nieoczekiwanej zmiany planów ruszają przez zasypane śniegiem rozległe tereny Donbasu w poszukiwaniu pomocy i schronienia, a ich ścieżki przecinają się ze szlakami ludzi, których życie naznaczyła wojna. Ignorując niebezpieczeństwo, zbliżając się do linii frontu, stają się sobie coraz bliżsi. Zaczynają też rozumieć, czym jest życie w czasach wojny… 

Twórcy

Film jest francusko-litewsko-ukraińsko-polską koprodukcją. Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. „Szron” jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis.

Koprodukcja mniejszościowa ze wsparciem PISF

„Szron” otrzymał dofinansowanie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach sesji 3/2016 nowego priorytetu będącego wsparciem dla międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych.

Światowa premiera na festiwalu w Cannes

Światowa premiera „Szronu” odbyła się na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie film był prezentowany w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight). 

Źródło informacji: www.lkc.lt/en/2017/09/frost-by-sarunas-bartas-selected-to-compete-for-the-academy-award/

Paulina Bez

11.09.2017