Koprodukcja "Whatever Happens Next" z premierą na Berlinale

Współfinansowana przez PISF niemiecko-polska koprodukcja „Whatever Happens Next” w reżyserii Juliana Pörksena będzie miała swoją światową premierę w prestiżowej sekcji „Perspective Deutsches Kino” podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„Whatever Happens Next”

„Whatever Happens Next” to film drogi o pewnym łobuzie i jego wyprawie w poszukiwaniu wolności, samookreślenia i tego, czym jest odpowiedzialność, dzięki której niechcący odkrywa, czym jest radość życia. Podczas podróży poznaje różne typy ludzkie: melancholików, zakochanych, cwaniaków, szaleńców, a także postaci po prostu piękne.

Reżyser filmu, Julian Pörksen pracował jako asystent Christopha Schlingensiefa i studiował dramaturgię w Lipsku. Jego pierwszy film krótkometrażowy „Sometimes We Sit and Think and Sometimes We Just Sit” był wyświetlany w 2012 roku na Berlinale – w sekcji Perspektive Deutsches Kino. Jego książka Verschwende Deine Zeit w trzecim wydaniu Alexander-Verlag została opatrzona przedmową Carla Hegemanna. Julian był uczestnikiem zajęć Zurich Masterclass. W 2013 otrzymał stypendium Fundacji Kultury Saksonii. Jego pierwsza sztuka Wir wollen Plankton sein miała swoją premierę w 2016 roku w Schauspiel Köln, jego druga sztuka Doing Things With Words ma swoją premierę pod koniec 2017 roku.

Twórcy

Niemieckim producentem filmu jest Stefan Gieren, który był nominowany do Oscara za swój dyplomowy film „Raju”. Od tego czasu wyprodukował doku-dramę „Kunduz”, pełnometrażowy thriller „Radio Silence” oraz turecko-niemiecki dramat „Toz Bezi” (wyświetlany podczas Berlinale Forum w 2016 roku). Jego filmy wygrały ponad 80 międzynarodowych nagród. Specjalizuje się w międzynarodowych koprodukcjach i kinie autorskim oraz w projektach, które mają szansę na dystrybucję interaktywną.

Polską producentką filmu jest Agnieszka Dziedzic, współzałożycielka domu produkcyjnego Koi Studio, członkini sekcji Młodych Producentów KIPA, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wajdy. Uczestniczyła w wielu zagranicznych warsztatach filmowych takich jak Sources2, MAIA Workshops czy Eave Puentes. Jej debiutancki film „Małe stłuczki” został premierowo pokazany na festiwalu w Rotterdamie w 2014 roku i nagrodzony na wielu kolejnych festiwalach w kraju i za granicą. Jej kolejny film, „Tarapaty” miał swoją premierę we wrześniu 2017 roku w kinach w całej Polsce (dystrybutor: Next Film) i pobił rekord frekwencyjny wśród film dla widowni familijnej – poszło na niego ponad 300 tysięcy widzów. W 2015 roku Agnieszka Dziedzic została nagrodzona z najlepszy debiut producencki za film „Małe Stłuczki”. Nagrodę przyznaje Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film otrzymał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego.

Autorem zdjęć do filmu jest ceniony niemiecki operator Carol Burandt von Kameke. W polskiej części zdjęć za scenografię był odpowiedzialny Marcin Buśko, kostiumy przygotowała Weronika Wojtach, dźwięk robili Paulina Sacha oraz Marcin Popławski. Kierownikiem produkcji w okresie developmentu był Marcin Łuczaj a w okresie zdjęciowym Ola Cyganek. W filmie wystąpili Andrzej Mastalerz, Mariusz Jakus, Piotr Żurawski, Jędrzej Taranek, Daria Polasik, Kacper Olszewski.

Premierowy pokaz filmu podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbędzie się 21 lutego. Film pokazywany jest w sekcji Perspektive Deutsches Kino.

Pokazy filmu na Berlinale 

  • 21.02.2018 –  CinemaxX 3  
  • 22.02.2018 – CinemaxX 1
  • 23.03.2018 – Colosseum

Informacja prasowa 


15.01.2018