Kościukiewicz z Nagrodą Cybulskiego

Laureaci Nagrody Cybulskiego 2010
Wojciech Zieliński, Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Urszula Grabowska. Fot. Marcin Kułakowski

 

Wczoraj w Warszawie ogłoszono zwycięzcę Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Został nim 24-letni Mateusz Kościukiewicz. Wyróżniono go za rolę w filmie „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. Nagrodę pieniężną 10 000 złotych ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Chcemy podkreślić ogromnie wysoki poziom tegorocznego konkursu. Były to wspaniałe, dojrzałe ekranowe kreacje – mówiła przedstawicielka Jury Maja Ostaszewska.

– On był człowiekiem, który się nie zatrzymywał. Tym, którzy nie mają strachu, dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham – mówił laureat.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego honoruje co roku najlepszą rolę polskiego aktora, który nie skończył 35. roku życia. Historia Nagrody pokazuje, że Kapituła celnie wskazywała największe talenty polskiego aktorstwa. W tym roku, oprócz Kościukiewicza, nominowani byli: Magdalena Boczarska za rolę w filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, Urszula Grabowska za rolę w filmie „Joanna” Feliksa Falka, Agnieszka Grochowska za role w filmach „Trzy minuty” Macieja Ślesickiego i „Nie opuszczaj mnie” Ewy Stankiewicz oraz Wojciech Zieliński za role w filmach „Chrzest” Marcina Wrony i „Huśtawka” Tomasza Lewkowicza.

Właśnie Wojciech Zieliński otrzymał Nagrodę Publiczności, przyznawaną przez internautów.

– Podejrzewam, że zawdzięczam to wyróżnienie rodzinie, którą mam bardzo liczną. Nawet, jeśli głosowały tylko ciotki, to już zebrało się tych głosów ze cztery tysiące – żartował.

Podczas uroczystości wręczono też wyróżnienie literackie.

– Nagrodę im. Bolesława Michałka przyznajemy od 13 lat. Chcieliśmy ustanowić wyróżnienie, które honorowałoby najistotniejsza książkę o filmie wydana w danym roku i autora, który film postrzega jako pewną całość kulturową. Mam nadzieję, że ta trzynastka będzie szczęśliwa – podkreślał redaktor naczelny Kina, Andrzej Kołodyński.

Laureatem został Adam Garbicz, autor książki „Kino wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż piąta. 1974-1981”.

 

– Kino jest przekazem duchowym, przenosi nas w inny wymiar. Chciałem pokazać ten inny system odczuwania – mówił Garbicz.

Laureat otrzymał statuetkę i nagrodę pieniężną 10 000 złotych ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Inne nominowane książki to: „Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty” Tadeusza Lubelskiego, „Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego” Pawła Sitkiewicza, „Harmonia świata. Twórczość Nikity Michałkowa” Łucja Demby i Poetyka kina japońskiego. Tom 1.” Krzysztofa Loski.

Organizatorem Nagrody jest Fundacja „Kino”. Jej pomysłodawczynią jest zmarła we wrześniu Wiesława Czapińska, krytyk i historyk filmu.

09.11.2010