Koszalin czeka na debiuty

Rozpoczął się nabór do tegorocznej, 32. edycji Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Organizatorzy czekają na filmy do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (minimum godzinnych) i do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych (tu fabuły, dokumenty i animacje do 40 minut).

 

32. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych odbędzie się w dniach 24 do 29 czerwca.

Odrobina dystansu

Rozmowa z Liwią Mądzik, wicedyrektor programową Festiwalu.

 

PISF: Czy do konkursów kandydować mogą także debiuty zrobione niezależnie, z nurtu kina offowego?

 

Liwia Mądzik: Ostatnie lata pokazują, że filmy realizowane za niewielkie pieniądze, ale za to z wielkim zaangażowaniem i chęcią powiedzenia czegoś ważnego o świecie w którym żyjemy, a jeszcze częściej o sprawach i doświadczeniach bolesnych na co dzień dla reżyserów, mają coraz większą siłę przebicia. Może to w ogóle znak rozpoznawczy polskich debiutantów? Przykładem jest właśnie koszaliński festiwal, gdzie z roku na rok przybywa takich produkcji. Ba, nawet prześcigają te profesjonalne, sięgając po najwyższe trofea, jak było w 2011 roku, kiedy to Jantar aktorski i za najlepszy film trafił do duetu EarlGrey za niezależnego „Heńka”, a Jantara za rolę kobiecą otrzymała Katarzyna Herman za „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego. Na dużą siłę przebicia kina niezależnego wskazuje też ubiegłoroczna edycja „Młodzi i Film”, gdzie spośród 12 tytułów z konkursu pełnometrażowego aż 3 były filmami niskobudżetowymi: „Heavy mental”, „Ścinki” oraz „Trzy siostry T.”. Wygląda na to, że podobna proporcja zostanie zachowana i w tym roku.

 

Na jakie filmy czekacie w tym roku?

 

Na takie, w których twórcom udałoby się zdobyć na choćby odrobinę dystansu. Jakoś strasznie trudno to osiągnąć w polskim kinie. Bez znaczenia, czy to debiut czy któryś z kolei film reżysera. Jesteśmy tak poważni, że jak już ma być śmiesznie, to wychodzi jakoś tak sztucznie albo „rechocząco”.

 

W zeszłym roku w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych połowa filmów była wyreżyserowana przez kobiety. Czy uważasz, że to znak jakiejś tendencji?

 

Rok 2012 był pod tym względem wyjątkowy. Podejrzewam, że nie szybko taki reżyserki parytet nam się trafi. Ale zobaczymy.

Nagroda PISF

28. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” otrzymała w 2010 roku Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe.

 

Zgłoszenia do 30 kwietnia.

 

Karty zgłoszeniowe wraz z filmami należy przesłać na adres:

 

Biuro Programowe

32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

ul. Krakowskie Przedmieście 7, pok. 226, 00-068 Warszawa,

tel.: (48) 22 556 54 62, fax.: (48) 22 556 54 69

 

Więcej informacji i regulamin: www.mlodziifilm.p.

29.01.2013