Kozzi Film Festival 4. Festiwal Filmu i Teatru

9-13 czerwca 2018 roku odbędzie się Kozzi Film Festival 4. Festiwal Filmu i Teatru. 

Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film Festiwal i Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od pierwszej edycji są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Kozzi – Holoubek – Głowacki

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… i tu zawsze dodatkowo dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku – Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku – Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 – Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi. W roku 2018 – Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

Edycja 2018

Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z FFC i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. W tym roku zaprezentowany zostanie m.in. laureat 27. FilmFestival Cottbus „Dzikie róże” Anny Jadowskiej.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2017-2018. Po obejrzeniu filmów, przyznane zostaną statuetki Klaps 2018 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2018 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2018 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2018 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2018 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny.

Goście

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji, który zainaugurowali aktorzy Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W 2018 Salon Poezji będzie poświęcony twórczości Gałczyńskiego, Miłosza, Świrszczyńskiej w wykonaniu Piotra Cyrwusa i Mai Barełkowskiej.

Festiwal odwiedzą Łukasz Maciejewski: krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, a także przedstawiciel Cottbus FilmFestival, Bernd Buder, dyrektor programowy FFC oraz Lech Dyblik – aktor.

W rozmowach o patronach uczestniczyć będą m.in.: Magdalena Zawadzka, Olena Leonenko i Jan Holoubek.

Gościem tegorocznej edycji będzie aktorka Sonia Bohosiewicz, (rozmowa o książce „Aktorki”, monodram „Chodź ze mną do łóżka”, także koncert „10 sekretów Marilyn Monroe”).

Lubuskie Konotacje to artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem aktorami: m.in. Magdaleną Różczką, Robertem Gulaczykiem, Ernestem Nitą.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami z cyklu „Aktorki”, będzie podczas spotkań rozmawiał z bohaterkami: Jowitą Budnik, Gabrielą Muskałą, Sonią Bohosiewicz.

Projekcje filmowe i teatralne ujęte zostały cykle:

  • Kino znad granicy. Niemiecka panorama: to m.in. pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.
  • Kino polskie. Filmy z lat 2017-2018.
  • Retrospektywa filmów reżysera z Quebec’u (Kanada) Bernarda Émonda z komentarzem ks. prof. dr hab. Andrzeja Draguły, wykładowcy uniwersyteckiego, teologa i kulturoznawcy.
  • Kino europejskie i środkowoeuropejskie.
  • Patroni i goście („Polowanie na muchy”, „Pętla”, „Zmowa”, „Słońce i cień”, reż. Jan Holoubek, „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” i in.).
  • Kozzi Gangsta Film (filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne).
  • Teatr. Przystanek teatralny to cykl mistrzowskich spektakli teatralnych: w wykonaniu m.in. Teatru KTO z Krakowa, aktorów Piotra Cyrwusa i Soni Bohosiewicz.

Festiwal uzupełni też szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne w Festival Café (namiot), projekt Gwiezdne Wojny, Miasteczko Filmowe w Galerii Focus Mall a także „Gry bez prądu”, czyli spotkanie z grami planszowymi, animacje, gry i zabawy.

8 czerwca w Kino Norwid w Zielonej Górze odbędzie się  Wieczór z patronem: Gustaw Holoubek (Film „Słońce i cień”, reż. Jan Holoubek, Rozmowy o Gustawie Holoubku z Magdaleną Zawadzką i Janem Holoubkiem. Prezentacja książek: „Wspomnienie z niepamięci” Gustawa Holoubka i „Moje szczęśliwe wyspy” Magdaleny Zawadzkiej. Film „Pętla” reż. Wojciech Has, z komentarzem krytyka filmowego)

13 czerwca (środa) Wieczór z patronem: Janusz Głowacki (Koncert „Noc z Wertyńskim” w wykonaniu Oleny Leonenko, Film z patronem: Film „Polowanie na muchy” reż. Andrzej Wajda, scen. Janusz Głowacki, z komentarzem krytyka filmowego. Rozmowa o książce „Dżanus” Elżbiety Baniewicz.)  

Informacja prasowa


25.05.2018