„Krąg Kantora” na festiwalu w Kalifornii

Polski film o Tadeuszu Kantorze pt. „Krąg Kantora” w reżyserii Adrianny i Iwa Książków, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu, weźmie udział w konkursie na festiwalu Fine Arts Film Festival w Venice (Los Angeles) w Kalifornii. Wydarzenie odbędzie się 14 maja 2016 r.

„Krąg Kantora”

„Krąg Kantora” to opowieść o wielkich przyjaźniach, młodości, wspólnej pasji do sztuki i życiu w czasie okupacji. W Krakowie w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor, jeden z największych twórców teatralnych XX wieku, zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych plastyków. Większość z nich była uczniami niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego, pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. Tadeusz Kantor wraz z nimi założył Podziemny Teatr Niezależny. W prywatnych mieszkaniach zrealizowali dwa tajne spektakle i wystawę malarstwa awangardowego. „Sztuka, która rodziła się wówczas, rodziła się z zagrożenia i rodziła się przeciw zagrożeniu”. Z tej grupy wyrosły wielkie osobowości dla polskiej kultury i sztuki XX wieku. W filmie jest mowa m.in. o Wojciechu Hasie, Jerzym Nowosielskim, Jerzym i Lidii Skarżyńskich.

Film zawiera liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.

Film ze wsparciem PISF

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Adrianna Książek i Iwo Książek, muzykę skomponował Michał Dymny. Film wyprodukowało Studio-11 Iwo Książek. Koproducentem obrazu jest Telewizja Polska S.A. kanał Kultura. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami filmu są: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Fundacja Nowosielskich, Galeria Starmach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Światowa premiera i nagroda w Montrealu

Światowa premiera filmu „Krąg Kantora” odbyła się w marcu podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu. Film był jedyną polską produkcją, która znalazła się w programie wydarzenia. „Krąg Kantora” otrzymał wtedy nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii edukacja.

Więcej informacji o Fine Arts Film Festival znajduje się na stronie: www.thefineartsfilmfestival.com.

Na podstawie informacji prasowej

28.04.2016