"Krąg Kantora" nagrodzony w Montrealu

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Krąg Kantora” w reżyserii Adrianny i Iwa Książków otrzymał nagrodę na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów  o Sztuce w Montrealu.

Nagroda dla polskiej produkcji w Montrealu 

Polska produkcja „Krąg Kantora” otrzymała na festiwalu w Montrealu nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii edukacja. Pokaz filmu na festiwalu był jego światową premierą. „Krąg Katora” był jedyną polską produkcją pokazywaną podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

„Krąg Kantora”

„Krąg Kantora” to opowieść o wielkich przyjaźniach, młodości, wspólnej pasji do sztuki i życiu w czasie okupacji. W Krakowie w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor jeden z największych twórców teatralnych XX wieku zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych plastyków. Większość z nich była uczniami niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego, pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. Tadeusz Kantor wraz z nimi założył Podziemny Teatr Niezależny. W prywatnych mieszkaniach zrealizowali oni dwa tajne spektakle i wystawę malarstwa awangardowego. Z tej grupy wyrosły wielkie osobowości dla polskiej kultury i sztuki XX wieku. Film zawiera liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.

Film dokumentalny ze wsparciem PISF

Twórcami filmu „Krąg Kantora” są Adrianna i Iwo Książkowie. Obraz jest ich pełnometrażowym debiutem. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i został również dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oficjalna strona Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu: www.artfifa.com.

Informacja prasowa

 

 

 

23.03.2016