"Krąg Kantora" wśród nominowanych do Prix Italia 2016

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Krąg Kantora” w reżyserii Adrianny i Iwa Książków znalazł się wśród nominowanych do nagrody 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Programów Telewizyjnych Prix Italia 2016.

Nagrodzony już na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu film dokumentalny „Krąg Kantora” w reżyserii Adrianny i Iwa Książków został nominowany do prestiżowej nagrody Prix Italia. „Krąg Kantora” znalazł się wśród 20 filmów nominowanych w kategorii: film artystyczny. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku właśnie w tej kategorii zwyciężył dokument „Kabaret śmierci” w reż. Andrzeja Celińskiego.

Festiwal odbędzie się w dniach 30 września -2 października 2016 na wyspie Lampedusa we Włoszech. Prix Italia jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.

„Krąg Kantora”

to opowieść o wielkich przyjaźniach, młodości, wspólnej pasji do sztuki i życiu w czasie okupacji. W Krakowie w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor jeden z największych twórców teatralnych XX wieku zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych plastyków. Większość z nich była uczniami niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego, pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. Tadeusz Kantor wraz z nimi założył Podziemny Teatr Niezależny. W prywatnych mieszkaniach zrealizowali oni dwa tajne spektakle i wystawę malarstwa awangardowego. Z tej grupy wyrosły wielkie osobowości dla polskiej kultury i sztuki XX wieku. Film zawiera liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.

Film dokumentalny ze wsparciem PISF

Twórcami filmu „Krąg Kantora” są Adrianna i Iwo Książkowie. Obraz jest ich pełnometrażowym debiutem. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i został również dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o nagrodzie i festiwalu znajduje się na stronie: www.prixitalia.rai.it

Informacja prasowa

20.09.2016