Krakowski Festiwal Filmowy dla najmłodszych

Od kilku lat stałym elementem programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest sekcja dedykowana najmłodszym kinomanom, Kids&Youth – kino dla młodych. W tym roku nie zabraknie premierowych filmów fabularnych i kultowych animacji.

Filmy dla najmłodszych

Krakowski Festiwal Filmowy to najstarsza polska impreza filmowa, która od 1961 roku nieprzerwanie popularyzuje artystyczne kino krótkometrażowe i dokumentalne. Ważny element edukacji filmowej stanowi festiwalowe pasmo skierowane do publiczności w wieku 4-15 lat. Filmy wybierane przez profesjonalnych selekcjonerów od lat cieszą się dużą popularnością wśród młodych kinomanów.
 
Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu jest kinematografia niemiecka. To właśnie dzięki temu także wśród propozycji dla najmłodszych znajdą się produkcje zza zachodniej granicy. Film “Zakład za jeden uśmiech. Historia Timma Thalera” to porywająca historia, tytułowego Timma, który zawiera tajemniczą umowę, zgodnie z którą za cenę swojego szczerego śmiechu ma odtąd wygrywać każdy zakład. To, co początkowo uważa za dar, odsuwa go od bliskich i napełnia goryczą. Na szczęście prawdziwi przyjaciele nie tak łatwo się poddają.

Film nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową

Kolejny niemiecki film fabularny w sekcji to “Żegnaj Berlinie!” (Europejska Nagroda Filmowa – Nagroda Młodej Widowni), którego bohater chciałby zyskać sympatię najładniejszej koleżanki z klasy lecz nie może się pozbyć łatki szkolnego dziwaka. Życie nabiera tempa, kiedy do jego ławki dosiada się ktoś jeszcze dziwniejszy. Ktoś, kto w dodatku nic sobie ze swojej odmienności nie robi. Rozpoczyna się przygoda, z której główny bohater powróci trochę posiniaczony, za to doroślejszy i przekonany o własnej wartości. Film Fatiha Akina, reżysera “Głową w mur” (Złoty Niedźwiedź) i “Na krawędzi nieba” (Złota Palma za najlepszy scenariusz)

Animoon i „Przytul mnie”

Propozycję dla przedszkolaków przygotowało Studio Animoon na podstawie kultowej książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak (Wydawnictwo Ezop). Animacja “Przytul mnie” to pełna pozytywnych wartości opowieść o Tacie Misiu i Synku Misiu, którzy postanawiają spędzić szczególnie udany dzień. Być może przy okazji narobi się trochę bałaganu w lesie. Niewykluczone, że coś się przewróci lub stłucze. Wszyscy jednak poczują, jak ważne jest, żeby być razem.

„Proszę słonia”

Tegoroczny laureat nagrody Smoka Smoków, Witold Giersz, zaprezentuje swoją legendarną animację “Proszę słonia”. Film opowiada historię niezwykłej przyjaźni chłopca o imieniu Pinio z porcelanowym słoniem Dominikiem. Dominik, dzięki troskliwej opiece Pinia ożywa, rośnie i w krótkim czasie wplątuje siebie i swojego małego opiekuna w niezwykłe i zaskakująco zabawne przygody.

Szczegółowy plan projekcji: www.krakowfilmfestival.pl/57-krakowski-festiwal-filmowy-dla-najmlodszych/.

Bezpłatne bilety  na wszystkie projekcje w ramach sekcji Kids&Youth – kino dla młodych od poniedziałku do piątku dla grup zorganizowanych. Rezerwacje: widownia@kff.com.pl.

Współfinansowany przez PISF 57.Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2017r.

25.05.2017