Krakowski Festiwal Filmowy wspomina Kieślowskiego

Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (29 maja – 5 czerwca) będzie miała miejsce retrospektywa filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii, Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach uczczenia 20. rocznicy jego śmierci, już w marcu odbędzie się pokaz specjalny filmów artysty we współpracy z Kinem Pod Baranami i z gościnnym udziałem Jerzego Stuhra.

Filmy Kieślowskiego w Kinie Pod Baranami

15 marca o godz. 18.00 w Kinie pod Baranami zaprezentowane zostaną jedne z najsłynniejszych filmów Kieślowskiego, „Gadające głowy” i „Amator”.

„Wybraliśmy filmy kluczowe i nadal niezwykle aktualne, choć zostały zrealizowane w diametralnie innej rzeczywistości politycznej. Ponadczasowe i uniwersalne pozostają zarówno ludzkie marzenia, jak i problemy etyczne twórców. Po błyskotliwej karierze dokumentalisty Kieślowski zwrócił się ku fabule. Chcemy pokazać ten moment i jego przyczyny” – wyjaśnia Krzysztof Gierat.

  • „Gadające głowy” – Głośny i ostatni dokument Kieślowskiego. Swoisty portret Polaków, który ujawnia się podczas zrealizowanego przez autora wywiadu-sondy. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, odpowiada przed kamerą Kieślowskiego na kilka prostych pytań dotyczących ich samych oraz opowiada o swoich marzeniach.
  • „Amator” – Jeden z najważniejszych filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. Bohater filmu Filip Mosz kupuje amatorską kamerę, aby filmować swoją nowo narodzoną córkę. Wkrótce zaczyna rejestrować także wydarzenia w swoim zakładzie pracy i bez reszty oddaje się nowej pasji bez względu na konsekwencje.

Towarzyszące projekcji spotkanie z Jerzym Stuhrem, współautorem dialogów i odtwórcą głównej roli w „Amatorze”, aktorem innych dzieł reżysera oraz realizatorem filmu „Duże zwierzę” na podstawie scenariusza Kieślowskiego poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: tiny.pl/gt3hb

Retrospektywa filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w specjalnym cyklu, zaprezentowanych zostanie kilkanaście niezwykłych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70. Wśród nich znajdą się wybitne pozycje nagradzane w Krakowie, m.in. uhonorowane Grand Prix Festiwalu: „Z punktu widzenia nocnego portiera” , „Siedem kobiet w różnym wieku”, „Szpital”, czy „Pierwsza miłość”.

Szczegółowy program retrospektywy będzie opublikowany na stronie www.krakowfilmfestival.pl w kwietniu.

Informacja prasowa

24.02.2016