"Kret" na MFF w Montrealu

Film „Kret” znalazł się w programie 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Fabularny debiut dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego ze zdjęciami Piotra Rosołowskiego zostanie po raz pierwszy zaprezentowany światowej publiczności w Konkursie Międzynarodowym.

 

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy „A”, odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Tegoroczna edycja MFF w Montrealu potrwa od 18 do 28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowanych zostanie ponad 400 filmów z 70 krajów świata. Podczas ubiegłorocznej edycji MFF w Montrealu „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego zdobyła Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne

 

Film Rafaela Lewandowskiego to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz „Solidarności”, nagle zostaje oskarżony przez gazetę o bycie tajnym współpracownikiem komunistycznej służby bezpieczeństwa.

 

Thriller „Kret” prezentowany był w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Borys Szyc, Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa. „Kret” trafi do polskich kin 5 sierpnia.

 

Informacja od dystrybutora filmu „Kret”

22.07.2011