"Kret" w czeskich kinach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego wszedł na ekrany czeskich kin.

„Kret” w Czechach

Od 28 lutego w czeskich kinach jest pokazywany film „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Czeski tytuł filmu to „Krycí jméno Krtek”. Za dystrybucję filmu w Czechach odpowiada Film Europe. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. Film wszedł na ekrany polskich kin 5 sierpnia 2011. W zeszłym roku był dystrybuowany również we Francji.

Film Rafaela Lewandowskiego

 

Film Rafaela Lewandowskiego to historia trzydziestoletniego Pawła, który razem z ojcem zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz „Solidarności”, nagle zostaje oskarżony przez gazetę o bycie tajnym współpracownikiem komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Debiut współfinansowany przez PISF

 

„Kret” jest fabularnym debiutem Rafaela Lewandowskiego. Producentem filmu jest firma Metro Films. Zdjęcia zrealizował Piotr Rosołowski. W role głównych bohaterów wcielili się Marian Dziędziel i Borys Szyc. Na ekranie partnerują im m.in. Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak i Sławomir Orzechowski. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sukcesy na polskich i zagranicznych festiwalach

Polska premiera „Kreta” odbyła się podczas 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Marian Dziędziel otrzymał w Gdyni nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. „Kreta” doceniono również za granicą. Na 36. MFF w Montrealu Borys Szyc otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Na francuskim festiwalu Arras film otrzymał nagrodę publiczności i nagrodę Francuskiego Związku Dziennikarzy Krytyki Filmowej. Rafael Lewandowski został w 2012 roku laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii „Film”.

 

Strona czeskiego dystrybutora filmu: www.filmeurope.cz.

 

Paulina Bez

06.03.2013

Galerie zdjęć