„Królewicz Olch” – rozmowa z twórcami

16 lutego odbędzie się pierwszy pokaz „Królewicza Olch” Kuby Czekaja na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film zakwalifikował się do sekcji Generation 14plus.

„Kwestia fizyki czy światów równoległych […] jest metaforą tęsknoty i myślenia, że tam gdzie nas nie ma, pewnie wszystko płynie lepiej. Jest to pewien rodzaj pretekstu do tego, by pytać, co jest w życiu najważniejsze. A fizyka, właściwie fizyka teoretyczna, bardzo mocno łączy się z filozofią. Nasz bohater ma szanse wyrazić się również przez to – poprzez naukę i filozofię poznajemy jego dwoista naturę, naturę dziecka ale też rosnącego mężczyzny” – mówi o swoim filmie Kuba Czekaj.

   „Królewicz Olch” rozmowa z twórcami (.rtf)

„Królewicz Olch”

opowiada o wybitnie utalentowanym czternastolatku, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie (w tej roli debiutujący w polskim pełnometrażowym filmie fabularnym Stanisław Cywka). Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka, autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, ale ich wspólne szczęście nie trwa długo. Chłopiec znajduje rozwiązanie zagadki przejścia między światami…

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Kuba Czekaj. Za zdjęcia do „Królewicza Olch” odpowiedzialny jest Adam Palenta, za kostiumy Aleksandra Staszko, a za charakteryzację Aleksandra Dutkiewicz. Kierowniczkami produkcji były Agata Szymańska i Magdalena Kamińska. Film wyprodukowało działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Główne role zagrali: Stanisław Cywka,  Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach.

Sekcja Generation 14plus

Premiera „Królewicza Olch” odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz otrzymał Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu z Konkursu Głównego. W Berlinie polska produkcja zostanie pokazana w sekcji Generation 14plus. Przed pokazem na Berlinale film został zaprezentowany na Slamdance Film Festival.

„Królewicz Olch” do polskich kin wejdzie wiosną 2017 roku.

16.02.2017