„Królewicz Olch” w sekcji Generation na 67. Berlinale

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Królewicz Olch” Kuby Czekaja zakwalifikował się do sekcji Generation 14plus 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to drugi zagraniczny pokaz tego pełnometrażowego filmu wyprodukowanego w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Wcześniej, w styczniu „Królewicz Olch” zostanie zaprezentowany podczas Slamdance Film Festival w USA.

„Królewicz Olch”

Film „Królewicz Olch” opowiada o wybitnie utalentowanym czternastolatku, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie (w tej roli debiutujący w polskim pełnometrażowym filmie fabularnym Stanisław Cywka). Pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Chłopiec ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka, autorytarnie kierująca jego życiem. Pojawienie się w ich życiu mężczyzny ustanawia nowy porządek, chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się więź, ale ich wspólne szczęście nie trwa długo. Chłopiec znajduje rozwiązanie zagadki przejścia między światami…

Twórcy

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Kuba Czekaj. Za zdjęcia do „Królewicza Olch” odpowiedzialny jest Adam Palenta, za kostiumy Aleksandra Staszko, a za charakteryzację Aleksandra Dutkiewicz. Kierowniczkami produkcji były Agata Szymańska i Magdalena Kamińska. W filmie zagrali między innymi: Stanisław Cywka,  Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach.

Sekcja Generation 14plus

Premiera filmu „Królewicz Olch” odbyła się podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni, gdzie otrzymał Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu z Konkursu Głównego. W Berlinie obraz zostanie pokazany w sekcji Generation 14plus. Przed pokazem filmu na Berlinale zostanie zaprezentowany na Slamdance Film Festival, gdzie „Królewicz Olch” znalazł się w sekcji Beyond.

Film do polskich kin wejdzie wiosną 2017 roku.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 9-19 lutego 2017 r.

Oficjalna strona festiwalu: www.berlinale.de.

Na podstawie informacji prasowej 

27.12.2016