"Królowa ciszy" i "Body/Ciało" z nagrodami

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki i „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej zostały nagrodzone na Let’s CEE Film Festival w Wiedniu.

„Królowa ciszy” Najlepszym Filmem Dokumentalnym

„Królowa ciszy” otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego. Jest to już kolejne zagraniczne wyróżnienie dla filmu w reżyserii Agnieszki Zwiefki. „Królowa ciszy” została m.in. wybrana najlepszym filmem festiwalu „Flahertiana” w Perm. Twórcy filmu otrzymali również dwie prestiżowe nagrody Deutscher Kamerapreis za zdjęcia i montaż.

Polsko–niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

„Królowa ciszy” to polsko-niemiecka koprodukcja. Film był rozwijany w ramach programu DOK.Incubator, Dok.Restart i prezentowany podczas 3. edycji Docs to go!. Producentem filmu jest Chilli Productions a koproducentami ZDF, arte, Stefilm International, Odra Film i HBO Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Creative Europe – Media i Mitteldeutsche Medienförderung. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Deckert Distribution.

Historia Denisy

Bohaterka filmu 10-letnia Denisa jest głuchoniemą cyganką mieszkającą na nielegalnym romskim koczowisku we Wrocławiu. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach – bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu, zmuszana przez rodziców do żebrania. Na dodatek ze względu na głuchotę wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy, posługując się jej imieniem.

Denisa jednak żyje we własnym świecie cudownych filmów Bollywood. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Denisa całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje sama je odtwarzać na koczowisku. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość z pierwszych promieni wiosny.

Wyróżnienie Jury dla „Body/Ciało”

Film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej wyróżnienie specjalne Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Fabularnych. Główna nagroda festiwalu powędrowała w tym roku do chorwackiej produkcji „You Carry Me” w reżyserii Ivony Juki.

Wyróżnienie w Wiedniu to kolejna zagraniczna nagroda dla filmu „Body/Ciało”. Przypomnijmy, że film został nagrodzony w tym roku m.in. Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Berlinale, Janusz Gajos otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na MFF Kino Pasavaris w Wilnie. Film wygrał festiwal w Peru i otrzymał wyróżnienie specjalne jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiecych w Dortmundzie, nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Brukseli.

Film ze wsparciem PISF

Scenariusz filmu „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Małgorzata Szumowska i Janusz Gajos o filmie

Oficjalna strona filmu „Królowa ciszy”: thequeenofsilence.com.

Oficjalna strona festiwalu Let’s CEE: http://www.letsceefilmfestival.com/

12.10.2015