Twórcy "Królowej ciszy" i S. Idziak z Deutscher Kamerapreis

Twórcy współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu dokumentalnego „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki otrzymali dwie prestiżowe nagrody Deutscher Kamerapreis za zdjęcia i montaż. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał polski operator Sławomir Idziak.

Twórcy filmu „Królowa ciszy” docenieni za zdjęcia i montaż

Niemiecka nagroda Deutscher Kamerapreis za wybitne osiągnięcia w realizacji zdjęć do produkcji telewizyjnych i filmowych jest przyznawana od 1982 roku. W tym roku w kategorii filmu dokumentalnego otrzymali ją twórcy polsko-niemieckiego obrazu „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Aleksander Duraj został nagrodzony za zdjęcia a Thomas Ernst i Hansjörg Weissbrich za montaż.

W 2009 roku wśród nominowanych do nagrody znalazł się polski operator Bogumił Godfrejow.

Sławomir Idziak z Deutscher Kamerapreis za całokształt twórczości

Sławomir Idziak, fot. Marcin Kułakowski, PISF

W tym roku Deutscher Kamerapreis za całokształt twórczości otrzymał polski operator Sławomir Idziak, twórca zdjęć m.in. do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Blizna”, „Krótki film o zabijaniu”, „Dekalog”), Krzysztofa Zanussiego („Bilans kwartalny”, „Kontrakt”, „Rok spokojnego słońca”), „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana oraz takich zagranicznych produkcji jak „Harry Potter i zakon Feniksa”, „Król Artur”, „Helikopter w ogniu” czy „Gattaca”.

Polsko–niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

„Królowa ciszy” to polsko-niemiecka koprodukcja. Film był rozwijany w ramach programu DOK.Incubator, Dok.Restart i prezentowany podczas 3. edycji Docs to go!. Producentem filmu jest Chilli Productions a koproducentami ZDF, arte, Stefilm International, Odra Film i HBO Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Creative Europe – Media i Mitteldeutsche Medienförderung. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Deckert Distribution.

Historia Denisy

Kadr z filmu „Królowa ciszy”, fot. materiały prasowe

Bohaterka filmu 10-letnia Denisa jest głuchoniemą cyganką mieszkającą na nielegalnym romskim koczowisku we Wrocławiu. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach – bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu, zmuszana przez rodziców do żebrania. Na dodatek ze względu na głuchotę wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy, posługując się jej imieniem.

Denisa jednak żyje we własnym świecie cudownych filmów Bollywood. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Denisa całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje sama je odtwarzać na koczowisku. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość z pierwszych promieni wiosny.

Oficjalna strona filmu: thequeenofsilence.com.

Strona nagród: www.deutscher-kamerapreis.de

Paulina Bez

25.06.2015