„Królowa ciszy” z Grand Prix w Perm

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Agnieszki Zwiefki „Królowa ciszy” otrzymał nagrodę główną na zakończonym 24 września festiwalu „Flahertiana” w Perm.

Big Golden Nanuk dla „Królowej ciszy”

Polsko-niemiecka koprodukcja „Królowa ciszy” została wybrana najlepszym filmem na festiwalu „Flahertiana”. W konkursie brało udział 15 filmów. Obraz był rozwijany w ramach programu DOK.Incubator, Dok.Restart i prezentowany podczas 3. edycji Docs to go!. Producentem filmu jest Chilli Productions, a koproducentami są ZDF, arte, Stefilm International, Odra Film i HBO Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Creative Europe – Media i Mitteldeutsche Medienförderung. Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Deckert Distribution. Drugim polskim dokumentem pokazywanym w Perm był film Pawła Łozińskiego „Werka”. w zeszłym roku główną nagrodę oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu zdobył obraz Macieja Drygasa „Abu Haraz”. 

Historia Denisy

Bohaterka filmu 10-letnia Denisa jest głuchoniemą cyganką mieszkającą na nielegalnym romskim koczowisku we Wrocławiu. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach – bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu, zmuszana przez rodziców do żebrania. Na dodatek ze względu na głuchotę wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy, posługując się jej imieniem.

Denisa jednak żyje we własnym świecie cudownych filmów Bollywood. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Denisa całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje sama je odtwarzać na koczowisku. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość z pierwszych promieni wiosny.

Oficjalna strona filmu: thequeenofsilence.com.

Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: eng.flahertiana.ru.

28.09.2015