"Krótki film o miłości" w cyfrowej odsłonie

28 października 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie został zaprezentowany film „Krótki film o miłości” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Krótki film o miłości”

„Krótki film o miłości” jest kinową wersją szóstej części „Dekalogu” – serialu telewizyjnego, zrealizowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku. Film opowiada historię mieszkającego na warszawskim blokowisku Tomka, który przez lunetę podgląda mieszkającą naprzeciw niego, dużo starszą i prowadzącą bujne życie erotyczne Magdę. Początkowa chłopięca ciekawość przeradza się z czasem w uczucie. Magda dowiaduje się o podglądaczu, dochodzi do konfrontacji, podczas której Tomek zostaje poniżony i ośmieszony. Podejmuje nieudaną próbę samobójczą.

Szapołowska i Lubaszenko w rolach głównych

W role głównych bohaterów wcielili się Grażyna Szapołowska i Olaf Lubaszenko. Obraz wyprodukowało Studio Filmowe Tor. Zdjęcia zostały zrealizowane przez Witolda Adamka. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner. Autorami scenariusza są Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz.

Nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach

Polska premiera filmu odbyła się 21 października 1988 roku. Na festiwalu w Gdyni obraz otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrody za: pierwszoplanową rolę kobiecą (Grażyna Szapołowska), za drugoplanową rolę kobiecą (Stefania Iwińska), za zdjęcia (Witold Adamek) oraz za scenariusz autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. Za granicą obraz Kieślowskiego został doceniony na festiwalach w San Sebastain, Strasburgu, Genewie, Sao Paolo i Chicago.

Film w nowej odsłonie

„Krótki film o miłości” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP przez YakuMama Film (obraz) i ProSound Studio (dźwięk).

Goście uroczystej premiery

W uroczystej premierze filmu w kinie Kultura wzięli udział m.in. Witold Adamek (autor zdjęć), Teresa Buhl (drugi reżyser), Andrzej Buhl (kierownik planu), Małgorzata Dedek (administracja), Tomasz Gradowski i Marek Modzelewski (oświetlenie), Paweł Mantorski (drugi kierownik produkcji), Joanna Napieralska (asystent operatora dźwięku), Dorota Seweryńska (charakteryzacja), Nikodem Wołk-Łaniewski (dźwięk), Magdalena Dipont (dekoracja wnętrz), Dariusz Jabłoński (asystent reżysera) oraz aktorzy: Grażyna Szapołowska, Artur Barciś i Piotr Machalica. Na pokazie pojawiła się również żona reżysera – Maria Kieślowska.

Wspomnienia twórców

– Chciałam podziękować wszystkim i również Krzysztofowi, że zrobiliśmy jeden z najpiękniejszych filmów, który zostanie w moim sercu na bardzo długo. Dzięki temu filmowi zaistnieliśmy bardziej niż można marzyć. Ten film zobaczyło kilkaset milionów ludzi na całym świecie, on cały czas budzi emocje – mówiła Grażyna Szapołowska.

 

Głos przed projekcją filmu zabrał również operator, Witold Adamek: – Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy podjęli decyzję o rekonstrukcji filmu „Krótki film o miłości” i wszystkim tym, którzy pracowali przy rekonstrukcji, ponieważ uratowali film. Tego negatywu prawie nie ma. Teraz mamy ten film na nowo. Myślę, że Krzysztof spogląda na nas z góry i jest zadowolony.

 

– Na planie robiliśmy wersję do telewizji i wersję do kina. Tak naprawdę ten film powstał w montażu. To było dla nas coś absolutnie zaskakującego. Z każdą wersją, którą oglądaliśmy, to było coraz większe arcydzieło – opowiadała Teresa Buhl.

Projekt KinoRP ze wsparciem PISF

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, SoundPlace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios. Dystrybucją filmów po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Tor, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

Kino bez napisów

Film „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego po cyfrowej rekonstrukcji, z napisami w języku angielskim, można zobaczyć w ramach cyklu „Kino bez napisów” w dniu 29 października 2013 o godz. 17:00, w kinie Rejs w Warszawie.

 

Strona projektu KinoRP: www.kinorp.pl.

 

Paulina Bez

29.10.2013