Krytycy z San Francisco nagradzają "Młyn i krzyż"

11 grudnia Koło Krytyków Filmowych z San Francisco przyznało swoje doroczne nagrody filmowe. Wyróżnienie Specjalne przyznano filmowi „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego.  Film ten był współfinansowany przez PISF.

Polski film wyróżniony w USA

Istniejące od  2002 roku San Francisco Film Critics Circle swoje nagrody przyznaje już po raz dziewiąty. Tegoroczne Wyróżnienie Specjalne przypadło w udziale filmowi „Młyn i krzyż”. Nagradzając polską produkcję krytycy amerykańscy uznali ją za wyraziste i oryginalne poszukiwanie inspiracji w odtworzeniu obrazu Breugla.

 

Znakomite recenzje

Warto przypomnieć, że film ten otrzymał znakomite recenzje za oceanem. Daniel M. Gold z „New York Timesa” nazwał „Młyn i krzyż” urokliwą medytacją o malarstwie, która w swej opowieści łączy historię, religię i sztukę. Popularny krytyk Roger Ebert przyznał filmowi Lecha Majewskiego jedną z najwyższych not na swoim blogu.

„Młyn i krzyż” w gronie najlepszych

Krytycy z San Francisco za najlepszy film amerykański w 2011 uznali „Drzewo życia” Terrence’a Malicka, natomiast tytuł najlepszego filmu zagranicznego przypadł „Copie conforme” Abbasa Kiarostamiego.

 

Więcej informacji o nagrodach KSFCC: www.sffcc.org.

14.12.2011