„Krzyżoki” z szansą na skróconą listę do Oscara

Współfinansowany przez PISF krótkometrażowy film dokumentalny w reżyserii Anny Gawlity pt. „Krzyżoki” zdobył nagrodę Grand Prix na 64. Festiwalu Filmowym w Cork.

Szanse na krótką listę oscarową

Nagroda na festiwalu w Cork, to już drugie wyróżnienie, które daje możliwość ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Wcześniej film został uhonorowany Złotą Żabą na Camerimage Festival. Dzięki zeszłorocznej nagrodzie film może ubiegać się o nominację do Oscara w 2020 roku.

„Krzyżoki” zostały również nagrodzone na Busan International Short Film Festival, Fano International Film Festival i wielu innych.

„Krzyżoki”

„Krzyżoki” to opowieść o tradycji we wsi Sternalice koło Opola. W Niedzielę Wielkanocną spod kościoła wyrusza konna pielgrzymka. Obecnie na wsi nie ma praktycznie ani jednego konia. W związku z tym mieszkańcy nie są doświadczonymi jeźdźcami, a zwierzęta wypożyczają z okolicznych miejscowości. Film opowiada o połączeniu tradycji i współczesności, sacrum i profanum.

O twórcach

Reżyserką i producentką filmu jest doceniana w Polsce i na świecie Anna Gawlita. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany na reżyser, operator i montażystaTomasz Wolski. Produkcja Kijora.

Na podstawie informacji prasowej


05.12.2019