"Książę i dybuk" nagrodzony na 74. MFF w Wenecji!

Współfinansowany przez PISF film „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie na 74. MFF w Wenecji.

„Książę i dybuk” najlepszym filmem dokumentalnym o kinie

Kadr z filmu „Książę i dybuk”. Fot. Film Art Production

„Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie. Pokaz filmu na festiwalu w ramach sekcji Venice Classics Documentary on Cinema był jego światową premierą. Nagrody w sekcji Venice Classics przyznało Jury złożone ze Studentów Historii Kina pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Giuseppe Piccioniego.

„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego „Efekt domina”. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski.

Ekipa filmu „Książę i dybuk” na 74. MFF w Wenecji. Od lewej: montażysta Andrzej Dąbrowski, kierownik postprodukcji Magda Janowska i reżyserzy Elwira Niewiera oraz Piotr Rosołowski. Fot. Film Art Production

Film powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Wyprodukowały go: krakowska firma Film Art Production (Małgorzata Zacharko) wraz dwoma berlińskimi partnerami: Kundschafter Filmproduktion (Matthias Miegel) i zero one film (Ann Carolin Renninger). Do koprodukcji dołączyły: TVP Kultura, Rundfunk Berlin Brandenburg, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Chimney Poland oraz Instytut Adama Mickiewicza. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy oraz europejski fundusz Eurimages. 

Projekt został też wsparty przez Nipkow Programm, 18. Bremer Dokumentarfilm Förderpreis, DEFA Stiftung, brał udział w warsztatach ArchiDoc, prezentowany był na Pitching du Réel – Visions du Réel, IDFA Forum 2015, MIA Market Rome 2016 oraz na Docs to go! w ramach DOC LAB POLAND 2017 w Krakowie.

Światowym agentem sprzedaży filmu „Książę i dybuk” jest firma Wide House. Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity. Widzowie będą mogli zobaczyć film na 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Lista wszystkich laureatów 74. MFF w Wenecji jest dostępna na stronie: www.labiennale.org/en/news/official-awards-74th-venice-film-festival.

Paulina Bez 

11.09.2017