Książka "Kino niezależne w Polsce 1989-2009. Historia mówiona"

książka niezależni Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się właśnie książka Piotra Mareckiego „Kino niezależne w Polsce 1989-2009. Historia mówiona”.

 

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się właśnie książka Piotra Mareckiego „Kino niezależne w Polsce 1989-2009. Historia mówiona”. To rozmowy z najbardziej znanymi polskimi twórcami offowymi, próba opisu tego zjawiska. Powstała książka o entuzjazmie, działaniu zespołowym i realizowaniu projektów niesformatowanych na potrzeby rynku.

O swojej spontanicznej filmowej aktywności opowiadają: Cezary Ciszewski, Abelard Giza, Hubert Gotkowski i Marcin Kabaj, Wojciech Koronkiewicz, Łyżka czyli Chilli, Piotr Matwiejczyk, Mathias Mezler, Joanna Pawluśkiewicz, Marzena Popławska i Mariusz Pujszo. Zdaniem autora ksiązki, to właśnie oni stworzyli najbardziej wyraziste i radykalne projekty audiowizualne po 1989 roku. Z zebranych wywiadów wyłania się spójny obraz istotnego nurtu współczesnego polskiego kina.

Bohaterami pracy są także: Z.F. Skurcz, Grzegorz Lipiec, Piotr Krzywiec, Dominik Matwiejczyk, Kobas Laksa, Paweł Czarzasty, Oskar Kaszyński, Bodo Kox, Sławomir Shuty i Dariusz Nojman.

 

Autor ksiązki, Piotr Marecki, to urodzony w 1976 roku redaktor, wydawca i kulturoznawca, adiunkt w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Spraw Publicznych UJ. Współtwórca i do 2008 toku redaktor naczelny magazynu „Ha!art”, obecnie redaktor „Krytyki Politycznej”. Marecki jest również autorem antologii o młodej literaturze polskiej „Tekstylia”, redaktorem słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis” i współautorem wydanego przez Krytykę Polityczną wywiadu-rzeki z Andrzejem Żuławskim.
Piotr Marecki pełni obecnie funkcję dyrektora Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej.

 

Książka kosztuje 49,90 zł. Ukazała się przy wsparciu PISF.

 

 

25.08.2009