Księga kondolencyjna po śmierci Andrzeja Wajdy w kinie Kultura

9 października 2016 zmarł Andrzej Wajda. W warszawskim kinie Kultura można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, aby uczcić pamięć reżysera. 

Księga kondolencyjna w kinie Kultura w Warszawie 

W holu warszawskiego kina Kultura z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej została wyłożona księga kondolencyjna, do której w ciągu najbliższych dni, będzie można się wpisywać, aby uczcić pamięć śp. Andrzeja Wajdy.

Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23

Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Informacje o uroczystościach pogrzebowych śp. Andrzeja Wajdy

Msza Święta Żałobna za zmarłego Andrzeja Wajdę zostanie odprawiona we wtorek 18 października 2016 roku, w WARSZAWIE, o godz. 15.00 w Kościele św. Jacka u Ojców Dominikanów na ulicy Freta 8/10. Urna z prochami zostanie wystawiona o godz. 14.00. Będzie można w ciszy oddać hołd.

Rodzina zmarłego prosi o nieskładanie kwiatów i wieńców, prosi natomiast o przekazanie symbolicznej złotówki na rzecz Fundacji Hospicjum Onkologicznego Św. Krzysztofa w Warszawie.

Po Mszy Świętej, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zapraszają do kina Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23) na spotkanie upamiętniające.

Następnego dnia, w środę, 19 października o godz. 14.30, zostanie odprawiona w KRAKOWIE Msza Święta Pożegnalna za Andrzeja Wajdę w Bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12.

Pogrzeb Andrzeja Wajdy na Cmentarzu Salwatorskim rozpocznie się o 16.30.

Rodzina zmarłego prosi o nieskładanie kwiatów i wieńców, prosi natomiast o przekazanie symbolicznej złotówki na rzecz Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.

O godz. 18.00 w Muzeum Manggha w Krakowie (ul. M. Konopnickiej 26) odbędzie się specjalne spotkanie, które będzie miało charakter zamknięty.

Andrzej Wajda

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 w Warszawie, w wieku 90 lat. Był najbardziej utytułowanym polskim reżyserem w kraju i za granicą, jedynym Polakiem wyróżnionym honorowym Oscarem, nagrodami na festiwalach w Berlinie, Cannes i Wenecji. Andrzej Wajda stworzył czterdzieści filmów. Wiele z nich na zawsze wpisało się do historii światowego kina m.in. „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wesele”, „Katyń”, „Brzezina”, „Panny z Wilka”, „Tatarak”, „Danton”, „Korczak”, „Kanał”, „Krajobraz po bitwie”, „Popioły”, „Lotna”, „Pan Tadeusz”, „Niewinni czarodzieje”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W swoich filmach nie tylko odtwarzał historię, ale także ekranizował literaturę, odkrywał aktorskie i operatorskie talenty, szkolił kolejne pokolenia reżyserów, tworzył ikoniczne kadry i sceny; podpatrując najnowsze tendencje w światowym kinie. Ostatnim filmem Andrzeja Wajdy są zrealizowane w 2016 roku „Powidoki” o Władysławie Strzemiński. Film jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Na ekranach polskich kin pojawi się w styczniu 2017 roku. 

Kino Polska. Program Obowiązkowy. Wspomnienie – Andrzej Wajda

11.10.2016