Kuba Czekaj laureatem 11. edycji ScripTeast

Laureatem 11. edycji Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowej i Wschodniej został Kuba Czekaj za projekt „Sorry Polsko”. Nagroda została wręczona podczas 70. MFF w Cannes. 

Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes, po raz jedenasty wręczona została Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz, rozwijany w ramach współfinansowanego przez PISF mistrzowskiego programu ScripTeast dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Ceremonia, podczas której został ogłoszony laureat Nagrody odbyła się 23 maja. O nagrodę ubiegały się trzy scenariusze z Polski: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego, Agnieszki Zwiefki oraz Kuby Czekaja. Najlepszy scenariusz nagrodziła Rada Artystyczna ScripTeast w składzie: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Simon Perry oraz Tom Abrams i Christian Routh.

Projekt „Sorry Polsko” Kuby Czekaja rozwijany jest przez Magnet Man Film. Jego development został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Podczas tegorocznego Berlinale Kuba Czekaj za scenariusz „Sorry Polsko” otrzymał nagrodę Baumi Script Development Award.

11. edycja ScripTeast

W 11. edycji programu wzięło udział 11 scenariuszy z dziewięciu państw, w tym po raz pierwszy w historii programu, z Gruzji i Białorusi. 18 maja rozpoczęła się sesja kończąca tegoroczną edycję programu. Uczestnicy warsztatów koncentrowali się w Cannes na promocji skończonych projektów i spotkali się z producentami, agentami sprzedaży, przedstawicielami festiwali, funduszy filmowych oraz firm dystrybucyjnych.

Projekty biorące udział w 11. edycji ScripTeast:

 •     „Stu wesołych samobójców” – Agnieszka Zwiefka (Polska)
 •     „A Good Wife of Marie and Viktorka” – Kristina Majova (Duffkova) i Zuzana Špidlová (Czechy)
 •     „Double Drop” – Maris Martinsons (Łotwa)
 •     „Strach” – Anna Kazejak i Przemysław Nowakowski (Polska)
 •     „Gaumarjos” – George Varsimashvili (Gruzja)
 •     „Like Sting” – Nikolai Lavreniuk (Białoruś)
 •     „Lingua Nigra” – Ádám Császi, Iván Szabó (Węgry)
 •     „Nirvana Guest House” – Bohdana Smyrnova (Ukraina)
 •     „October” – Cristian Pascariu (Rumunia)
 •     „Sorry Polsko” – Kuba Czekaj (Polska)
 •     „Waterfall CEO” – Svetoslav Draganov i Nevena Borisova (Bułgaria)

W jedenastoletniej historii programu Polacy trzykrotnie stawali na podium i odbierali w Cannes prestiżową nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego – poza Kubą Czekajem, w 2010 roku Jacek Bławut za scenariusz „Dzień czekolady” oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemek Nowakowski za scenariusz „Niemy”. Dwa lata temu specjalne wyróżnienie otrzymał również Bodo Kox za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Przez 11 lat istnienia ScripTeast do programu zakwalifikowało się aż 48 polskich autorów z 36 projektami, wśród nich byli m.in. Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox, Anna Jadowska i wielu innych. 

Pomysłodawcą ScripTeast jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a warsztaty organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – component Media, Apple Film Production, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network i European Producers Club.

Więcej informacji: www.scripteast.pl.

24.05.2017